Reklama

Reklama

Lekarze PPOZ zachęcają do szczepień. "Nie należy się wahać"

Choć Minister Zdrowia podjął decyzję o wprowadzeniu schematów mieszanych preparatami AstraZeneca, Pfizer/BionTech, Moderna oraz szczepionki COVID-19 VaccineJanssen, nadal rekomendowanym jest schemat homologiczny - z wykorzystaniem jednego preparatu - napisali lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. Jednocześnie podkreślili, że nie należy wahać się z przyjęciem dawki przypominającej.

Prezes PPOZ zaapelowała do wszystkich osób niezaszczepionych oraz tych, którzy wahają się z przyjęciem dawki przypominającej, by zaszczepiły się jak najszybciej.

"Umieralność wśród niezaszczepionych jest ogromna. Dajmy sobie i innym większą szansę na przeżycie kolejnego ataku COVID-19, piąta fala z 'omicronem', niestety, już zagląda do naszych drzwi" - stwierdziła Janicka.

Lekarze PPOZ: Rekomendujemy szczepienie jednym preparatem

Lekarze z PPOZ przypomnieli, że nowe schematy szczepień przeciw COVID-19, które obowiązują od 3 stycznia, dają wiele różnych możliwości zaszczepienia się. Przyspieszono przyjmowanie dawki przypominającej już po 5 miesiącach, a po szczepionce jednodawkowej VaccineJanssen już po 60 dniach, czyli 2 miesiącach przy uwzględnianiu indywidualnych wskazań.

Reklama

"Choć Minister Zdrowia podjął decyzję o wprowadzeniu schematów mieszanych preparatami AstraZeneca, Pfizer/BionTech, Moderna oraz szczepionki COVID-19 VaccineJanssen, nadal rekomendowanym jest schemat homologiczny - z wykorzystaniem jednego preparatu, a w przypadku schematów mieszanych (heterologicznych) rekomendowana jest kolejność: szczepionka wektorowa - szczepionka mRNA" - napisali lekarze PPOZ.

Schematy mieszane zostały dopuszczone w oparciu o aktualne zalecenia Rady Medycznej i Zespołu ds. Szczepień Ochronnych, a także w oparciu o stanowiska Europejskiej Agencji Leków (EMA), Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA).

Dwa schematy szczepień

Zgodnie ze schematem I (podstawowym) osobom od 18. roku w celu dokończenia rozpoczętego schematu szczepienia preparatem Moderna, Pfizer lub AstraZeneca, gdy zachodzi konieczność zmiany preparatu u pacjenta - niezależnie od zaistniałej przyczyny - można podać każdą inną dostępną szczepionkę mRNA lub szczepionkę AstraZeneca, zachowując odstęp minimum 28 dni między dawkami.

Odwrotny schemat mieszany może być zrealizowany w przypadku indywidulanych wskazań do takiego postępowania.

W tym schemacie (II) - w szczepieniu przypominającym wykonywanym u osób od 18. roku życia - zaleca się podanie szczepionki w schematach obejmujących właściwe dawkowanie: po szczepieniu podstawowym preparatem mRNA(Moderna, Pfizer) lub AstraZeneca podanie szczepionki mRNA w odstępnie co najmniej 5 miesięcy. Natomiast po szczepieniu szczepionką COVID-19 VaccineJanssen podanie szczepionki COVID-19 VaccineJanssen lub szczepionki mRNA (Pfizer lub Moderna) w odstępie co najmniej 2 miesięcy.

Co z dawkami przypominającymi?

Z kolei dawka przypominająca szczepionki COVID-19 VaccineJanssen może być - warunkowo - podana jako heterologiczna dawka przypominająca po szczepieniu podstawowym szczepionką mRNA przeciw COVID-19 z zachowaniem odstępu co najmniej 5 miesięcy po ukończeniu pełnego schematu szczepienia przeciw COVID-19.

U osób szczepionych dawką przypominającą można stosować szczepionki: Pfizer w pełnej dawce 0,3 ml; Moderna połowa dawki: 50 µg - 0,25 ml; Szczepionka COVID-19 VaccineJanssen w pełnej dawce 0,5 ml (z uwzględnieniem w pierwszej kolejności zastosowania szczepionki podanej w podstawowym schemacie szczepienia lub zachowaniem kolejności szczepienia po szczepionce wektorowej podania szczepionki mRNA). 

Reklama

Reklama

Reklama