Reklama

Reklama

Lekarz tłumaczy jak odróżnić koronawirusa od alergii

Wirus SARS–CoV–2 wywołuje silną reakcję immunologiczną w organizmie - czyli często zdarza się gorączka. A jakimi objawami charakteryzuje się alergia?

- Stres jest jeszcze większy niż w poprzednich latach. W tej chwili osoba, która kicha, ma katar, załzawione oczy ewidentnie wszystkim się kojarzy z chorą osobą, ale nie z alergikiem - mówił w Polsat News dr. n. med. Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POChP.

- Wirus SARS-CoV-2 wywołuje silną reakcję immunologiczną w organizmie - czyli często zdarza się gorączka. Jest również bardzo silne zmęczenie, uczucie duszności, suchy męczący kaszel. Już tutaj te dwa zjawiska zaczynają się nakładać z typowymi objawami na przykład astmy alergicznej, gdzie suchy męczący kaszel i duszność jest często tym objawem dominującym - mówi specjalista.

Reklama

Dodaje, że chorzy z zaostrzeniem astmy sezonowej, uczuleni na przykład na pyłki brzozy, zdecydowanie nie mają gorączki. 

Alergicy bardziej narażeni na COVID-19?

Doktor Piotr Dąbrowiecki tłumaczy, że alergicy nie są na szczęście bardziej narażeni na ciężkie przebycie koronawirusa.

Ładowanie...

- Pacjenci, którzy mają alergię czy astmę alergiczną, jeżeli podlegają leczeniu - czyli świadomie podchodzą do tematu - biorą leki wziewne, donosowe czy do spojówek - to tak naprawdę chorują łagodniej i rzadziej zarażają się koronawirusem - tłumaczył Dąbrowiecki.

Niestety, wielu alergików nie wie o swojej chorobie i to jest grupa szczególnie narażona zakażenie SARS-CoV-2. - Jak nos swędzi, to go pocieramy, jak oko swędzi, to je pocieramy, a często ta ręka była na klamce, poręczy. I wtedy jest to ryzyko zakażenia, ale również cięższego przebiegu - ocenił lekarz.


Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy