Reklama

Reklama

Łańcut: Zmarła 27-latka z koronawirusem

"Jest szósta ofiara śmiertelna koronawirusa w Polsce. To 27-letnia kobieta" - poinformowało w piątek przed południem Ministerstwo Zdrowia. Później jednak rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz przekazał, że "wszystko na to wskazuje, że bezpośrednią przyczyną śmierci 27-latki była sepsa". "Pacjentka miała m.in. sepsę i koronawirusowe zapalenie płuc. Kilka dni wcześniej urodziła dziecko" - podał w kolejnym komunikacie szpital.

Przed południem resort przekazał, że w szpitalu w Łańcucie (woj. podkarpackie) zmarła szósta osoba zakażona koronawirusem. To 27-letnia kobieta, która była w stanie ciężkim.

"Bezpośrednią przyczyną sepsa"

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz przekazał jednak później na antenie TVP Info, że wszystko wskazuje na to, że bezpośrednią przyczyną śmierci 27-latki z Łańcuta nie był koronawirus, a sepsa.

Rzecznik był pytany, czy kobieta powinna być zaliczana, jako szósta osoba, która zmarła z powodu koronawirusa. "Została włączona do tych sześciu osób, ponieważ była osobą zakażoną koronawirusem, ale jak poinformowali nas medycy ze szpitala w Łańcucie bezpośrednią przyczyną śmierci nie był jednak COVID-19, ale sepsa" - odpowiedział.

"Stąd też tak naprawdę nie powinniśmy wliczać tej zmarłej kobiety do osób, które poniosły śmierć z uwagi na fakt zarażenia koronawirusem" - podkreślił.

Reklama

Komunikat szpitala

O przyczynie śmierci młodej kobiety wypowiedział się również w komunikacie prasowym szpital, w którym przebywała pacjentka. 

Jak można przeczytać w oświadczeniu szpitala, kobieta trafiła do Łańcuta z placówki w Nisku, gdzie urodziła dziecko poprzez cesarskie cięcie. Kiedy została przewieziona do Łańcuta, miała już koronawirusowe zapalenie płuc.

"Chora wymagała intubacji i leczenia oddechem zastępczym. W trzynastej dobie rozpoznano stan septyczny wymagający zabiegu operacyjnego usunięcia ogniska zakażenia. 12 godzin po zabiegu doszło do zatrzymania krążenia, z powodu nieefektywnej resuscytacji krążeniowej, pacjentkę uznano za zmarłą" - napisała placówka.

Dr Andrzej Cieśla kierownik oddziału chorób zakaźnych i hepatologii łańcuckiego szpitala dodał na briefingu przed placówką, że było to ciężkie zapalenie koronawirusowe.

W sumie liczba potwierdzonych badaniami zakażeń w Polsce to 378. Sześć z tych osób zmarło. Najnowsze potwierdzone przypadki zakażenia dotyczą trzech osób z woj. lubelskiego, trzech osób z dolnośląskiego, dwóch osoby w woj. wielkopolskiego oraz po jednej z woj. podkarpackiego, podlaskiego i małopolskiego.

W kierunku koronawirusa przebadano dotychczas 13072 próbki. W przypadku 12694 badań wynik był negatywny, a 378 pozytywny. W ciągu doby wykonano ponad 1,8 tys. testów - poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. 

Podkarpackie

Rzeczniczka wojewody podkarpackiego potwierdziła 18. przypadek zachorowania w regionie. "Jest to starsza kobieta z powiatu tarnobrzeskiego, która jest hospitalizowana" - dodała.

Lubelskie

Nowe potwierdzone wyniki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w województwie lubelskim dotyczą jednej osoby w przedziale wieku 31-65 lat oraz dwóch osób powyżej 65 roku życia. Stan wszystkich osób jest dobry - podała rzeczniczka wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka.

Podkreśliła, że względu na ochronę prawa pacjenta do prywatności, ochronę danych osobowych oraz prawo pacjenta do zachowania w tajemnicy informacji z nim związanych, nie będą udzielane inne szczegóły dotyczące pacjentów.

Łącznie w regionie potwierdzono dotychczas 28 zachorowań, jedna osoba zmarła.

Wielkopolskie

Do 18 wzrosła liczba osób na terenie Wielkopolski ze zdiagnozowanym zakażeniem koronawirusem - poinformował Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Stube podał, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie wirusem SARS-Cov-2 u dwóch kolejnych osób z regionu. "Pierwsza osoba to mężczyzna w młodym wieku z powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. Miał on kontakt z osobą zakażona koronawirusem" - przekazał. Dodał, że mężczyzna został objęty kwarantanną domową, a jego stan jest określany jako dobry.

Drugą zdiagnozowaną osobą jest mężczyzna w średnim wieku z powiatu poznańskiego, który w dobrym stanie zdrowia przebywa w kwarantannie domowej.

Dolnośląskie

Biuro prasowe wojewody dolnośląskiego w wydanym w piątek przed południem komunikacie poinformowało o trzech nowych osobach na Dolnym Śląsku, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem. "Jedna osoba jest hospitalizowana w szpitalu we Wrocławiu, a dwie zostały poddane domowej kwarantannie" - podano.

W sumie w regionie zakażanie wykryto u 56 osób, dwie z zakażonych osób zmarły. Ponad 20 pacjentów, u których stwierdzono zakażenie leczonych jest w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, który jest szpitalem zakaźnym - jedną z 19 jednoimiennych placówek w kraju. Dwóch pacjentów jest w szpitalu w Bolesławcu; pozostali zakażeni przebywają w kwarantannach domowych.

W najcięższym stanie jest starszy mężczyzna, który trafił do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu kilka dni temu. W piątek rzeczniczka szpitala Urszula Małecka poinformowała, że stan tego pacjent jest nadal ciężki.

Małopolskie

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnej osoby na terenie województwa małopolskiego. Tym samym liczba pacjentów, u których potwierdzono zakażenie wzrosła do 13 - przekazał Małopolski Urząd Wojewódzki.

Nosicielem wirusa jest mężczyzna w sile wieku. Jest w stanie dobrym. Przebywa w izolacji domowej.

Rano urząd informował o pięciu nowych przypadkach zakażonych SARS-CoV-2 - dwóch kobiet i trzech mężczyzn. Ich stan jest stabilny. Wszystkie są hospitalizowane w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Aktualnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 13 osób. 

Koronawirus w Polsce

Zakażenia i zgony. Dane dzienne

24
39
27
4
10
14
29
8
28
64
2
14
6
19
24
42
Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje