Reklama

Reklama

Laboratorium NIZP-PZH nieczynne. Ministerstwo Zdrowia uspokaja

"Czasowe zawieszenie działań laboratorium diagnostycznego NIZP-PZH nie wpłynie na szybkość i skuteczności badań w kierunku koronawirusa" - powiedział w środę rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

W kraju, jak podał rzecznik resortu zdrowia, działa 21 laboratoriów, które mają zapas możliwości diagnostycznych. Wskazał, że tylko w Warszawie, gdzie mieści się Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-PZH, diagnostykę SARS-CoV-2 realizują trzy inne laboratoria.

Instytut poinformował w środę, że u pracownika jednego z zakładów naukowych Instytutu potwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Pracownik ten nie był zaangażowany w proces diagnostyki COVID-19, ale w trosce o zdrowie pozostałego personelu podjęto decyzję o zawieszeniu działania laboratorium diagnostycznego NIZP-PZH.

Reklama

"W Warszawie, oprócz NIZP-PZH, działają jeszcze trzy inne laboratoria, które wykonują testy i dotychczas nie w pełni wykorzystywały swoje możliwości. Nie ma zagrożenie dla procesu diagnostyki, bo inne laboratoria mogą przejąć próbki, które były u kierowane do NIZP-PZH. W kraju działa 21 laboratoriów, które również mają zapas możliwości diagnostycznych. Zamknięcie czasowe laboratorium NIZP-PZH nie wpłynie na szybkość i skuteczności badań dotyczących koronawirusa" - powiedział Andrusiewicz.

Trwa dochodzenie epidemiologiczne

Instytut podał, że trwa dochodzenie epidemiologiczne. Osoby, które w ostatnich dniach miały bliski kontakt z pracownikiem, są kierowane na kwarantannę. Stan zdrowia pracownika, jak podano, jest dobry.

Instytut zapewnia, że niezwłocznie po zakończeniu kwarantanny planuje przywrócić działalność laboratoryjną. NIZP-PZH podkreśla, że badania są wykonywane w innych laboratoriach na terenie Warszawy (WSSE Warszawa, WIM oraz WSZ).

Badania laboratoryjne w kierunku koronawirusa dały dotąd pozytywny wynik u 287 osób, pięć z nich zmarło.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy