Reklama

Reklama

Kwarantanna po powrocie do Polski. Nowe zasady

Od czwartku 24 czerwca obowiązują nowe zasady dotyczące kwarantanny. Objęte zostają nią osoby przybywające spoza strefy Schengen. Zwolnieni z niej są w pełni zaszczepieni, ozdrowieńcy z unijnym certyfikatem covidowym oraz dzieci do 12. roku życia.

W Dzienniku Ustaw w środę pojawiło się specjalne rozporządzenie.

Kwarantanna. Kto zwolniony?

Według niego przymusowa kwarantanna zostaje przywrócona dla wszystkich przyjeżdżających spoza strefy Schengen, także Polaków. Obowiązku tego unikną osoby w pełni zaszczepione. Wyłączone będą też dzieci do 12. roku życia oraz ozdrowieńcy, którzy posiadają unijny certyfikat covidowy.

Kwarantanna po przyjeździe do Polski będzie 10-dniowa. Istnieje możliwość jej skrócenia do siedmiu dni w przypadku negatywnego wyniku testu.

Wcześniej kwarantanna dla osób spoza strefy Schengen też obowiązywała, ale zwalniał z niej negatywny wynik testu wykonanego w Polsce do 48 godzin po przyjeździe.

Reklama

Wariant Delta w Polsce

Najnowsze zmiany mają związek z pojawiającymi się w Polsce nowymi mutacjami koronawirusa. Obecnie duży niepokój wzbudza wariant Delta oraz jego nowa odmiana Delta Plus.

- Musieliśmy podjąć drastyczne ruchy, które uchronią Polaków przed przedostawaniem się nowych mutacji - podkreślił w środę na konferencji prasowej wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Podkreślił też, że jesienią prawdopodobna jest nowa fala zakażeń, dlatego niezwykle istotnym jest zaszczepienie jak największej części społeczeństwa. Kraska dodał, że w tym momencie nie ma problemu z dostępnością szczepionek.  

Ministerstwo Spraw Zagranicznych utrzymało dotychczasowe ostrzeżenie dla podróżujących na poziomie trzecim. To znaczy: "nie podróżuj, jeśli nie jest to absolutnie niezbędne".

Czytaj też:

Delta Plus - nowy wariant koronawirusa z Indii budzi niepokój

Clostridioza - groźne powikłanie po COVID-19. Dr Paweł Grzesiowski: To druga epidemia

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy