Reklama

Reklama

Które miasta otworzą przedszkola i żłobki? Szczegóły

Zgodnie z decyzją rządu przedszkola i żłobki, zamknięte w połowie marca w związku z epidemią koronawirusa, mogą zostać ponownie otwarte od środy, 6 maja. Część samorządowców nie zamierza jednak otwierać placówek. Planują to zrobić dopiero w przyszłym tygodniu albo jeszcze później.

Warszawa rozesłała ankiety

Władze Warszawy wstępnie zakładają otwarcie żłobków i przedszkoli 18 maja. Rzecznik ratusza Karolina Gałecka przekazała, że stolica pracuje nad wdrożeniem procedur. 

Samorząd - przed otwarciem tych placówek - chce wiedzieć, jaki procent rodziców jest zainteresowanych otwarciem żłobków i przedszkoli. Z tego powodu rozesłano do rodziców ankiety. Decyzje zostaną podjęte po ich analizie. 

Ratusz chce także, aby wytyczne GIS były bardziej doprecyzowane. Chodzi m.in. o to, czy np. izolatorium ma powstać w każdym przedszkolu i co z pracownikami powyżej 60. roku życia, ponieważ zgodnie z zaleceniem GIS takie osoby nie mają sprawować opieki nad dziećmi. Stolica potrzebuje również czasu na wdrożenie wytycznych, aby zapewnić bezpieczeństwo dzieciom, ale także pracodawcom, rodzicom i dziadkom, którzy przyprowadzają dzieci do placówek.

Reklama

Gdańsk: 37 proc. rodziców chce oddać dzieci do żłobka

Podobnie do sprawy podchodzą władze Gdańska, które zapowiedziały, że miejskie żłobki i przedszkola zostaną otwarte nie wcześniej niż 18 maja. Zdaniem samorządu placówki potrzebują czasu, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo dzieciom i personelowi. 

Z danych zebranych przez gdański samorząd wynika, że swoje pociechy chciałoby oddać do żłobka 37 proc. rodziców korzystających z tej formy opieki oraz 22 proc. rodziców przedszkolaków.

Koszalin: Placówki otworzą się w przyszłym tygodniu

W Koszalinie pierwsze placówki - przedszkole i żłobek - zostaną otwarte pod koniec przyszłego tygodnia, aby sprawdzić nałożone reżimy sanitarne. 

"Po 18 maja będziemy sukcesywnie uruchamiać kolejne" - poinformował prezydent miasta Piotr Jedliński.

Łódź czeka na rekomendacje sanepidu

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska zapowiedziała z kolei, że pierwszym potencjalnie realnym terminem otwarcia miejskich przedszkoli i żłobków jest 11 maja. Zaznaczyła, że otworzy placówki dopiero po uzyskaniu potwierdzenia od służb epidemiologicznych podległych wojewodzie, że obecna sytuacja nie stwarza zagrożenia dla najmłodszych i ich opiekunów.

Wrocław czeka

We Wrocławiu żłobki i przedszkola nie zostaną otwarte w tym tygodniu. Zapowiedział to już wcześniej prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Miasto chce ten tydzień przeznaczyć na przygotowanie placówek do funkcjonowania.

Kraków: Informacja w ciągu dwóch dni

W Krakowie żłobki mają być otwarte od poniedziałku, 11 maja. "W przeciągu dwóch dni przekażemy rodzicom informację, czy tak będzie i czy wszystkie placówki są na to gotowe" - powiedziała rzeczniczka prezydenta miasta, Monika Chylaszek. 

Jeśli chodzi o przedszkola w Krakowie, to najwcześniej w przyszłym tygodniu podane będą daty wznowienia ich działalności.

Poznań: Otwarcie nie wcześniej niż 25 maja

Odległą datę otwarcia tych placówek ma Poznań. Prezydent Jacek Jaśkowiak poinformował, że miasto przymierza się do otwarcia żłobków i przedszkoli "nie wcześniej niż 25 maja". 

"Czy nam się to uda, to zależy od opinii ekspertów, opinii epidemiologów, osób, które potrafią nam zdefiniować ryzyka i od tego, czy uda nam się w tych przedszkolach i żłobkach stworzyć takie zabezpieczenia, żeby pomiędzy dziećmi nie następowało przenoszenie wirusa. Chodzi też o to, żeby ochronić personel żłobków i przedszkoli" - powiedział Jaśkowiak.

Lublin: Nie każda z placówek spełni warunki sanitarne

W Lublinie o przygotowanie przedszkoli i żłobków, zgodnie z wytycznymi sanepidu, zwrócił się do dyrektorów tych placówek prezydent miasta Krzysztof Żuk. Dyrektorzy mają do końca tygodnia poinformować, czy i kiedy placówki te mogą być uruchomione. 

"Będzie to w dużej mierze zależało od tego, jakimi obiektami i warunkami dysponują (powierzchnia, wyposażenie, organizacja posiłków itp.). Nie każda z publicznych placówek spełni warunki sanitarne określone przez GIS. Problemów technicznych może być wiele" - poinformował Żuk na portalu społecznościowym. 

Zamość: Otwarcie zależne od zainteresowania rodziców

W woj. lubelskim 11 maja otwarte mają być wszystkie miejskie placówki w Zamościu - 13 przedszkoli i jeden żłobek. Organizacja ich pracy zależy od zainteresowania rodziców. Tego samego dnia uruchomione mają zostać także przedszkole i żłobek w gminie Jastków pod Lublinem.

Miasta na Śląsku wstrzymują się do przyszłego tygodnia

W woj. śląskim publiczne żłobki i przedszkola nie będą jeszcze uruchomione, ponieważ najpierw muszą spełnić wytyczne sanitarne. 

Być może niektóre takie placówki zostaną otwarte w Zabrzu, ale dopiero 11 maja. Władze tego miasta podały, że ze względu na ich różną specyfikę decyzje o terminie otwarcia konkretnych placówek podejmowane mają być indywidualnie. 

18 maja takie plany mają m.in. Katowice i Chorzów

Burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz powiedziała, że decyzja o powrocie dzieci do żłobków i przedszkoli może zapaść tylko wtedy, gdy samorząd będzie pewny, iż zapewni bezpieczeństwo dzieciom i pracownikom. "Wiemy, że wielu z was jest gotowych posłać dzieci do żłobka czy przedszkola, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby było to możliwe od 13 maja" - wskazała. 

W powiecie bielskim do otwarcia przedszkoli przygotowują się władze Wilamowic, Czechowic-Dziedzic, Buczkowic i Jasienicy. Nie nastąpi to jednak 6 maja. Samorządowcy mówią ostrożnie o przyszłym tygodniu.

Podlaskie: Otworzy się przedszkole w gminie Michałowo

Na Podlasiu od poniedziałku, 11 maja, będzie otwarte m.in. gminne przedszkole w gminie Michałowo w powiecie białostockim. Placówka opiekuje się na co dzień setką dzieci w wieku od trzech do pięciu lat - poinformował urząd tej gminy. Zamknięty jednak będzie oddział przedszkolny przy szkole podstawowej, w którym uczą się jedynie sześciolatki (ok. 20 dzieci).

Olsztyn: Nie wcześniej niż 18 maja

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz zapowiedział, że miejskie żłobki i przedszkola będą otwarte najwcześniej 18 maja.

Reklama

Reklama

Reklama