Reklama

Reklama

Kraska: Nikt w Polsce nie zmarł z powodu szczepionki przeciw COVID-19

- Nikt w Polsce nie zmarł z powodu podania szczepionki przeciw COVID-19 - podkreślił w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Po podaniu ponad 43 mln dawek zgłoszono 16 tys. niepożądanych odczynów. - Zdecydowana większość była łagodna, na przykład objawiała się bólem w miejscu wkłucia - wymienił.

Kraska był pytany w radiowej Jedynce o prace nad projektem powołującym Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych, który pozwoli osobom zaszczepionym, hospitalizowanym z powodu niepożądanych odczynów poszczepiennych ubiegać się o świadczenie, bez konieczności dochodzenia odszkodowania przed sądem.

- W Sejmie odbyło się wczoraj pierwsze czytanie projektu ustawy o funduszu kompensacyjnym, a potem także posiedzenie sejmowej komisji zdrowia - bardzo dobre i merytoryczne posiedzenie, aczkolwiek zgłoszono wiele poprawek. Na koniec wszyscy członkowie komisji jednogłośnie przyjęli ten projekt, podkreślam, jednogłośnie - powiedział w radiowej Jedynce wiceminister.

Reklama

- Wszystkie siły polityczne poparły ten projekt i to bardzo cieszy. Jest to ustawa, która będzie zachęci osoby niezaszczepione, aby tego dokonać - dodał.

Szczepienia przeciw COVID-19. "16 tysięcy niepożądanych odczynów"

Wiceminister przypomniał, że w Polsce wykonano już ponad 43 miliony szczepień, a zgłoszono po nich 16 tysięcy niepożądanych odczynów. Podkreślił, że procentowano najwięcej jest odczynów łagodnych - 85,1 procent, objawiających się zwykle bólem w miejscu zaszczepienia, czy też zaczerwienieniem.

- Nie ma ani jednego zgonu, który miałby związek z podaniem szczepionki przeciw COVID-19. Podkreślam, nikt w Polsce nie zmarł z powodu podania szczepionki przeciwko COVID-19 - powiedział.

Dodał, że "33 przypadki śmierci, mają zbieżność czasową z podaniem szczepionki, ale nie jest to udowodniony wpływ, że zgon był po podaniu szczepionki".

Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych

W Sejmie trwa procedowanie poselskiego projektu nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz niektórych innych ustaw. Przewiduje on utworzenie Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych

Objęte nim będą działania niepożądane, które wystąpiły w wyniku szczepień przeciwko COVID-19 przeprowadzonych po 26 grudnia 2020 roku oraz powstałe w wyniku innych szczepień ochronnych od 1 stycznia 2023 roku. Wysokość rekompensaty uzależniona będzie przede wszystkim od długości pobytu w szpitalu. Maksymalna kwota to 100 tysięcy zł.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje