Reklama

Reklama

Kraków: Wyraźny wzrost liczby pogrzebów, dłużej czeka się na pochówek

Na krakowskich cmentarzach komunalnych w drugiej połowie roku wzrosła liczba pogrzebów. Aż 180 pochówków zaplanowano na pierwszy tydzień listopada. To o 55 więcej niż w analogicznym okresie 2019 roku – informują lokalne media.

Wiosną, kiedy kraj dotknęła pierwsza fala pandemii koronawirusa, liczba pochówków na krakowskich cmentarzach komunalnych spadła o 6,15 proc. - w okresie od marca do maja - informuje Krakow.pl.

W drugiej połowie roku widać tendencję przeciwną. Statystyki za okres od czerwca do października wskazują na wzrost liczby pogrzebów o 11 proc.

"Na progu zimy widać to jeszcze wyraźniej. Od 2 do 8 listopada zaplanowanych zostało blisko 180 pochówków - o 35 proc. więcej niż w tym samym tygodniu zeszłego roku (125 pogrzebów)" - czytamy.

Reklama

Krakow.pl informuje, że z powodu rosnącej liczby zgonów czas oczekiwania na pochówek wydłużył się do nawet dwóch tygodni. 

Opóźnienia wynikają m.in. z tego, że pandemia koronawirusa zbiegła się z corocznym sezonowym wzrostem zachorowań na grypę i inne infekcje, co spowodowało nieobecność pracowników. Zarząd Cmentarzy Komunalnych zatrudnił kolejnych grabarzy i nie wyklucza dalszych przyjęć. Spodziewa się, że w kolejnych dniach listopada sytuacja będzie się pogarszać.

"Jeżeli ten wzrost się utrzyma, to na koniec listopada możemy spodziewać się około 800 pogrzebów, podczas gdy standardowo średnia miesięczna liczba pochówków kształtuje się na poziomie 500" - mówi Paweł Sularz, dyrektor Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Krakowie.

Ładowanie...
Ładowanie...
Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy