Reklama

Reklama

Kraków: Program opieki nad dziećmi, które przeszły COVID-19

Szpital dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie rozpoczął realizację programu opieki nad dziećmi i młodzieżą po zakażeniu SARS-CoV-2. W placówce młodzi pacjenci przejdą badania, otrzymają poradę i mogą zostać zakwalifikowani na rehabilitację.

- Program jest nie tylko dla dzieci po ciężkiej infekcji, ale i dla tych, które przebyły zakażenie bezobjawowo lub małoobjawowo - a takich jest najwięcej. Sprawdzimy, czy infekcja nie spowodowała u małych pacjentów negatywnych dla zdrowia skutków, zwłaszcza uszkodzeń układu oddechowego i układu krążenia - powiedziała w poniedziałek dr Katarzyna Przybyszewska, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie.

Reklama

Jak podkreśliła, w placówce dzieci mogą też liczyć na pomoc psychologiczną lub ewentualnie psychiatryczną - takie konsultacje są przeznaczone także dla pacjentów, którzy nie przeszli zakażenia. - Ograniczony kontakt z rówieśnikami spowodowany nauczeniem zdalnym, brak możliwości wyjazdów (...), to wszystko odbija się na zdrowiu psychicznym - zwróciła uwagę.

Dzieci wymagające rehabilitacji ruchowej i oddechowej - mogą zostać skierowane na dwu-, trzytygodniowy pobyt w Małopolskim Centrum Rehabilitacji w Radziszowie, filii szpitala.

Rodzice, którzy chcą skonsultować swoje dzieci, powinni dzwonić pod nr tel. 722 331 000.

Mali pacjenci z dowolnego miasta

Dziecko, które zostanie przyjęte do szpitala w ramach programu, musi mieć ukończone pięć lat, a nieskończone 18 lat. Niezbędne jest potwierdzone zakażenie SARS-CoV-2 testem PCR lub antygenowym. Muszą upłynąć trzy miesiące od daty testu do przewidywanej daty przyjęcia do szpitala.

Program jest przeznaczony dla pacjentów z dowolnego miasta, miejscowości, także spoza województwa. Póki co nie ma limitu w liczbie zgłoszeń.

Przebieg COVID-19 u dzieci

Większość zakażeń koronawirusem - zarówno u dzieci jak i dorosłych - przebiega w sposób łagodny. Według Światowej Organizacji Zdrowia, około 10-15 proc. wszystkich przypadków infekcji COVID-19 ma przebieg poważny, a 5 proc. bardzo ciężki lub krytyczny.

U części pacjentów rozwijają się powikłania, które mogą utrzymywać się przez wiele tygodni lub miesięcy po ustąpieniu infekcji. Najczęściej opisywane długo utrzymujące się objawy to: zmęczenie, kaszel, trudności z koncentracją, ból w klatce piersiowej, głowy, bóle mięśniowe.

Poważniejsze długoterminowe następstwa choroby dotyczą różnych narządów i układów. Występują również u dzieci. Najczęściej są to: nieprawidłowości w badaniach czynnościowych i obrazowych płuc oraz powikłania sercowo-naczyniowe, nerkowe, neurologiczne, psychiatryczne, metaboliczne.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama