Reklama

Reklama

Korwin-Mikke: Na razie jeszcze epidemii nie ma, ale nam zagraża

- Jesteśmy na progu epidemii. Jeśli dwukrotnie wzrosłaby ilość zakażeń, byłaby wreszcie w Polsce epidemia. Epidemia jest wtedy, kiedy ilość zmarłych na epidemię, przekracza ilość zmarłych na inne choroby - tłumaczył na posiedzeniu Komisji Zdrowia poseł Janusz Korwin-Mikke. Polityk złożył wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy o uprawnieniach covidowych dla pracodawców.

Poseł Konfederacji złożył na czwartkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy o uprawnieniach covidowych dla pracodawców.

Korwin-Mikke o epidemii COVID-19

- Wszyscy na sali jesteśmy na coś tam zaszczepieni. Wiemy, że szczepionki się czasami przydają. Problem dotyczy czegoś zupełnie innego - naszej cywilizacji. Tego, czy żyjemy w kraju ludzi wolnych, którzy odpowiadają za życie swoje i swoich dzieci, czy też jesteśmy bandą niewolników, których właściciel ma prawo zaszczepić lub stadem bydląt, które właściciel ma prawo wyszczepić. Czy też jesteśmy małymi dziećmi Sejmu, który jako ojciec nasz wielki ma prawo się nami zajmować - mówił poseł podczas posiedzenia komisji.

Reklama

- Sytuacja się zmienia, kiedy następuje epidemia. Jesteśmy na progu epidemii. Jeśli dwukrotnie wzrosłaby ilość zakażeń, byłaby wreszcie w Polsce epidemia. Epidemia jest wtedy, kiedy ilość zmarłych na epidemię, przekracza ilość zmarłych na inne choroby. (...) Na razie jeszcze epidemii nie ma, ale rzeczywiście nam zagraża - przekonywał polityk.

Następnie poseł Konfederacji poinformował, że składa wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. - Będziemy przyłączali się do wniosku po wysłuchanie publiczne - podał.

Pracodawca sprawdzi szczepienie pracownika?

Sejmowa Komisja Zdrowia opowiedziała się w czwartek za tym, aby 5 stycznia odbyło się wysłuchanie publiczne projektu ustawy, który ma wyposażyć pracodawców w instrument weryfikacji w czasie pandemii statusu zdrowotnego pracowników.

Na posiedzeniu komisji odbyło się pierwsze czytanie projektu, który zakłada m.in. możliwość żądania przez pracodawcę okazania informacji o ważnym negatywnym wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, informacji o przebytej infekcji wirusa SARS-CoV-2 lub o wykonaniu szczepienia przeciwko COVID-19. Projekt przewiduje też możliwość delegowania do pracy poza stałe miejsce pracy lub do innego rodzaju pracy.

Projekt złożyła we wtorek w Sejmie grupa posłów PiS. W imieniu wnioskodawców głos zabrał poseł Czesław Hoc, który podkreślił, że projekt jest wyważony i koncyliacyjny.

Nowe dane o koronawirusie

Dzisiaj Ministerstwo Zdrowia potwierdziło kolejnych 22 097 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, hospitalizowanych jest 23 963 pacjentów z koronawirusem, w tym 2 130 podłączonych do respiratorów.

Nowe zakażenia dotyczą województw: śląskiego (2901), mazowieckiego (2810), dolnośląskiego (2007), wielkopolskiego (1995), małopolskiego (1737), łódzkiego (1497), pomorskiego (1380), zachodniopomorskiego (1295), kujawsko-pomorskiego (1274), warmińsko-mazurskiego (998), opolskiego (939), podkarpackiego (823), lubuskiego (786), lubelskiego (685), świętokrzyskiego (533), podlaskiego (277). 160 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Ponadto resort poinformował, że w ciągu ostatniej doby zmarły kolejne 592 dwie zakażone osoby - z powodu COVID-19 zmarło 177 chorych, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 415 osób.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL