Reklama

Reklama

Koronawirus. Zmiany w strefach żółtych i czerwonych

Na nowej liście regionów z dodatkowymi obostrzeniami znajduje się 19 powiatów – poinformował w czwartek (20 sierpnia) po południu wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Po tej aktualizacji dotychczasowa lista wydłużyła się z o jeden powiat - lipski.

Wiceszef Ministerstwa Zdrowia poinformował, że w tzw. kategorii czerwonej znalazły się powiaty: nowosądecki, Nowy Sącz, nowotarski (woj. małopolskie), wieluński (woj. łódzkie), rybnicki, Rybnik (woj. śląskie) i lipski (woj. mazowieckie). 

Powiat lipski dotychczas był w kategorii zielonej, obecnie znalazł się w czerwonej z powodu dużej liczby zakażeń w domu pomocy społecznej.

- Obecnie w obu kategoriach mamy 19 powiatów - siedem w czerwonej i 12 w żółtej - poinformował  Waldemar Kraska.

Z kolei strefa żółta obejmuje obecnie powiaty: tatrzański, pszczyński, ostrzeszowski, ostrowski, pajęczański, łowicki, przemyski, jarosławski, radziejowski, Białą Podlaską, Rudę Śląską i Żory. 

Reklama

Zmiany w regionach będą obowiązywać od piątku (21 sierpnia). 

Te regiony wkrótce trafią do strefy żółtej? 

Wiceminister zdrowia poinformował również o regionach, które są "blisko strefy żółtej". 

- Kraków jest bardzo blisko, żeby wejść do kategorii żółtej. Jeżeli liczba nowych zakażeń będzie w takiej dynamice jak w tej chwili, to myślę, że w następnym tygodniu Kraków będzie niestety w kategorii żółtej - powiedział wiceszef MZ. Dodał, że w takiej samej sytuacji są też Katowice i Koszalin, a także powiaty: wołomiński, otwocki, pucki i starogardzki.

- Te powiaty są na granicy i jeżeli sytuacja epidemiologiczna się nie poprawi, także one mogą się znaleźć w przyszłym tygodniu w kategorii żółtej - powiedział Kraska. Podkreślił, że dane będą co tydzień aktualizowane.

- Powinniśmy być uczuleni na to, że te obostrzenia, które wprowadziliśmy, mogą spotkać każde miejsce w kraju. My posiłkujemy się danymi, które do nas spływają, nie ma tutaj żadnej uznaniowości i protekcji. Jeżeli będzie taka potrzeba, każde miasto w kraju może znaleźć się w kategorii żółtej lub czerwonej - zaznaczył Kraska.

Dotychczasowa lista powiatów, w których powróciły obostrzenia, powstała na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń na przestrzeni 14 dni. Jeśli w danym powiecie odnotowuje się powyżej 12 zachorowań na 10 tys. mieszkańców wówczas jest on zaliczany do czerwonej strefy. Jeśli przypadków SARS-Cov-2 jest pomiędzy sześć a 12, wówczas region staje się strefą żółtą. 

Koronawirus w Polsce

Zakażenia i zgony. Dane dzienne

66
1
91
149
7
20
95
2
30
54
1
36
61
3
242
4
42
1
29
24
79
13
59
101
2

Strefa czerwona. Jakie obostrzenia? 

W czerwonych powiatach jest obowiązek noszenia maseczek lub przyłbic wszędzie w przestrzeni publicznej. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą się odbywać w grupie do 50 osób. Restauracje i gastronomia obowiązuje zasada zakrywania ust i nosa oraz maksymalnie jedna osoba na 4 m kw. Kościoły i miejsca kultu religijnego mają limity maksymalnie jedna osoba na 4 m kw., do 150 osób na zewnątrz.

W powiatach w czerwonej strefie w kinach zajęte może być 25 proc. miejsc. Parki rozrywki i wesołe miasteczka są nieczynne. Targi i konferencji nie odbywają się. Siłownie, kluby i centra fitness mają ograniczenie - jedna osoba na 10 m kw. Wydarzenia sportowe mogą się odbywać, ale bez publiczności.

Strefa żółta. Obostrzenia 

W "żółtych" powiatach w przestrzeni publicznej nie trzeba nosić maseczek lub przyłbic. Należy natomiast zachowywać 1,5 metrowy dystans społeczny. Obowiązuje także ograniczenie liczby osób na weselach i innych imprezach rodzinnych do 100. W restauracjach i gastronomii należy zakrywać usta i nos, jest też limit: jedna osoba na 4 m kw. 

Limity obowiązują także w kinach - 25 proc. zajętych miejsc. W strefie żółtej przy organizacji targów i kongresów obowiązuje m.in. limit jedna osoba na 4 m kw. W parkach rozrywki i wesołych miasteczkach może przebywać jedna osoba na 5 mkw. Limity w siłowniach i centrach fitness to jedna osoba na 7 m kw. Wydarzenia sportowe mogą odbywać, ale przy 25 proc. widowni.

Ładowanie...


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy