Reklama

Reklama

Koronawirus. Zmiany w strefach żółtych i czerwonych

Na nowej liście regionów z dodatkowymi obostrzeniami znajduje się 19 powiatów – poinformował w czwartek (20 sierpnia) po południu wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Po tej aktualizacji dotychczasowa lista wydłużyła się z o jeden powiat - lipski.

Wiceszef Ministerstwa Zdrowia poinformował, że w tzw. kategorii czerwonej znalazły się powiaty: nowosądecki, Nowy Sącz, nowotarski (woj. małopolskie), wieluński (woj. łódzkie), rybnicki, Rybnik (woj. śląskie) i lipski (woj. mazowieckie). 

Reklama

Powiat lipski dotychczas był w kategorii zielonej, obecnie znalazł się w czerwonej z powodu dużej liczby zakażeń w domu pomocy społecznej.

- Obecnie w obu kategoriach mamy 19 powiatów - siedem w czerwonej i 12 w żółtej - poinformował  Waldemar Kraska.

Z kolei strefa żółta obejmuje obecnie powiaty: tatrzański, pszczyński, ostrzeszowski, ostrowski, pajęczański, łowicki, przemyski, jarosławski, radziejowski, Białą Podlaską, Rudę Śląską i Żory. 

Zmiany w regionach będą obowiązywać od piątku (21 sierpnia). 

Te regiony wkrótce trafią do strefy żółtej? 

Wiceminister zdrowia poinformował również o regionach, które są "blisko strefy żółtej". 

- Kraków jest bardzo blisko, żeby wejść do kategorii żółtej. Jeżeli liczba nowych zakażeń będzie w takiej dynamice jak w tej chwili, to myślę, że w następnym tygodniu Kraków będzie niestety w kategorii żółtej - powiedział wiceszef MZ. Dodał, że w takiej samej sytuacji są też Katowice i Koszalin, a także powiaty: wołomiński, otwocki, pucki i starogardzki.

- Te powiaty są na granicy i jeżeli sytuacja epidemiologiczna się nie poprawi, także one mogą się znaleźć w przyszłym tygodniu w kategorii żółtej - powiedział Kraska. Podkreślił, że dane będą co tydzień aktualizowane.

- Powinniśmy być uczuleni na to, że te obostrzenia, które wprowadziliśmy, mogą spotkać każde miejsce w kraju. My posiłkujemy się danymi, które do nas spływają, nie ma tutaj żadnej uznaniowości i protekcji. Jeżeli będzie taka potrzeba, każde miasto w kraju może znaleźć się w kategorii żółtej lub czerwonej - zaznaczył Kraska.

Dotychczasowa lista powiatów, w których powróciły obostrzenia, powstała na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń na przestrzeni 14 dni. Jeśli w danym powiecie odnotowuje się powyżej 12 zachorowań na 10 tys. mieszkańców wówczas jest on zaliczany do czerwonej strefy. Jeśli przypadków SARS-Cov-2 jest pomiędzy sześć a 12, wówczas region staje się strefą żółtą. 

Koronawirus w Polsce

324
29
599
41
1355
66
449
14
828
42
482
15
1380
40
252
19
915
48
1643
85
1081
12
373
11
964
27
813
20
999
28
713
34

Strefa czerwona. Jakie obostrzenia? 

W czerwonych powiatach jest obowiązek noszenia maseczek lub przyłbic wszędzie w przestrzeni publicznej. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą się odbywać w grupie do 50 osób. Restauracje i gastronomia obowiązuje zasada zakrywania ust i nosa oraz maksymalnie jedna osoba na 4 m kw. Kościoły i miejsca kultu religijnego mają limity maksymalnie jedna osoba na 4 m kw., do 150 osób na zewnątrz.

W powiatach w czerwonej strefie w kinach zajęte może być 25 proc. miejsc. Parki rozrywki i wesołe miasteczka są nieczynne. Targi i konferencji nie odbywają się. Siłownie, kluby i centra fitness mają ograniczenie - jedna osoba na 10 m kw. Wydarzenia sportowe mogą się odbywać, ale bez publiczności.

Strefa żółta. Obostrzenia 

W "żółtych" powiatach w przestrzeni publicznej nie trzeba nosić maseczek lub przyłbic. Należy natomiast zachowywać 1,5 metrowy dystans społeczny. Obowiązuje także ograniczenie liczby osób na weselach i innych imprezach rodzinnych do 100. W restauracjach i gastronomii należy zakrywać usta i nos, jest też limit: jedna osoba na 4 m kw. 

Limity obowiązują także w kinach - 25 proc. zajętych miejsc. W strefie żółtej przy organizacji targów i kongresów obowiązuje m.in. limit jedna osoba na 4 m kw. W parkach rozrywki i wesołych miasteczkach może przebywać jedna osoba na 5 mkw. Limity w siłowniach i centrach fitness to jedna osoba na 7 m kw. Wydarzenia sportowe mogą odbywać, ale przy 25 proc. widowni.

Ładowanie...


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje