Reklama

Reklama

Koronawirus. Wiceminister zdrowia: Polska jednym z liderów w negocjacjach w sprawie szczepionki

- Polska jest jednym z liderów w negocjacjach, aby pozyskać szczepionkę na koronawirusa. W istotny sposób wpływa na ich przebieg - powiedział w piątek (14 sierpnia) wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Jak mówił Cieszyński w Polskim Radiu 24, powinniśmy poczekać na szczepionkę na koronawirusa od znanego producenta, który ma doświadczenie w tworzeniu takich preparatów.

Reklama

- Wiem, że ponad 200 zespołów na całym świecie prowadzi badania w kierunku takiej szczepionki. Według wszelkiego prawdopodobieństwa szczepionka z rekomendacją ekspertów powinna być dostępna pod koniec tego roku - powiedział wiceminister.

Negocjacje z firmami farmaceutycznymi

Cieszyński zwrócił również uwagę, że "kiedy ta szczepionka już będzie dostępna i będziemy wiedzieli, że jest bezpieczna, to ważne jest to, by Polska przy stole negocjacyjnym była krajem, do którego trafi ona w pierwszej kolejności".

Dopytany o negocjacje z firmami farmaceutycznymi, zauważył, że prowadzone są one przez Unię Europejską. - W ramach tych negocjacji Polska jest jednym z liderów - podkreślił. - Nie mogę za bardzo mówić o szczegółach, ale udział polskiego przedstawiciela jest aktywny i myślę, że z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że w istotny sposób wpłynął na ich przebieg i żeby pozyskać taką szczepionkę szybciej, ale też na bardziej atrakcyjnych warunkach - poinformował.

O doniesieniach z Rosji

Cieszyński był również pytany o szczepionkę na koronawirusa, której istnienie ogłosił w tym tygodniu prezydent Rosji Władimir Putin.

Wiceminister stwierdził, że nie ma "żadnych informacji, które pozwalałyby potwierdzić, że to produkt wysokiej wiarygodności". - Każdy jest w stanie ocenić we własnym zakresie, jak deklaracja Putina przekłada się na skłonność do skorzystania z tej szczepionki - podkreślił.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy