Reklama

Reklama

Koronawirus we Włoszech. Minister zdrowia: Sytuacja nie pozwala na złagodzenie restrykcji

Minister zdrowia Roberto Speranza oświadczył w środę w Senacie, że warunki epidemiologiczne we Włoszech nie pozwalają na złagodzenie restrykcji. - Jesteśmy na ostatnim odcinku i nie możemy obniżyć czujności - stwierdził. Apelował także o "jedność i odpowiedzialność" w obliczu przedłużającego się kryzysu.

Przedstawiając w izbie wyższej parlamentu informację na temat przebiegu pandemii i kroków w walce z koronawirusem, szef resortu zdrowia zwrócił uwagę na to, że w szpitalach w pięciu regionach przekroczony został krytyczny poziom na oddziałach intensywnej terapii.

Następnie zaznaczył, że notuje się ostatnio wzrost wskaźnika reprodukcji wirusa, który zbliża się do 1, co oznacza, że zakażona osoba zaraża następną.

Eksperci: Wariant brytyjski wkrótce będzie dominował

Minister Speranza dodał, że na obecny przebieg pandemii wpływ mają warianty wirusa, zwłaszcza brytyjski, który według ekspertów wkrótce będzie dominował w kraju.

Reklama

- Jego większe szerzenie się sprawia, że niezbędne jest podniesienie czujności. Na szczęście jednak odmiana ta nie zmniejsza skuteczności szczepionek - mówił. Dodał, że obniżają ją dwa inne warianty, czyli brazylijski i południowoafrykański.

- Szerzą się one mniej, ale konieczne jest izolowanie ognisk - zastrzegł.

Apel o "jedność i odpowiedzialność"

Zdaniem ministra zdrowia publiczne polemiki na temat pandemii wywołują dezorientację wśród obywateli, którzy - jak podkreślił - "są coraz bardziej zmęczeni tym długim kryzysem". Apelował o "jedność i odpowiedzialność" w jego obliczu.

- Ponawiam przesłanie ufności: powstrzymamy wirusa dzięki nauce i personelowi medycznemu. Opóźnienia niektórych dostaw szczepionek nie zmienią trwającego procesu, a my widzimy światło na końcu tunelu - zapewnił minister Speranza.

Wcześniej rząd Mario Draghiego przedłużył do 27 marca zakaz podróży między regionami. Wprowadził też nowe obostrzenie: zabronił odwiedzin w prywatnych domach w miejscowościach ogłoszonych czerwonymi strefami wysokiego ryzyka zakażeń.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańcówReklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy