Reklama

Reklama

​Koronawirus. Ważna informacja dla osób wracających z zagranicy

Osoby, które wróciły z zagranicy, mają obowiązek poddać się 14-dniowej kwarantannie. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że czas ten liczony jest od następnego dnia po przekroczeniu granicy.

Przypomnijmy, że za złamanie kwarantanny grozi kara 30 tys. złotych. Tym istotniejsze jest dokładnie jej przestrzeganie.

W internecie pojawiają się jednak wpisy zaskoczonych osób, które wróciły z zagranicy i nie miały świadomości, że 14 dni liczonych jest dopiero od następnego dnia po tym, jak przekroczyły polską granicę.

W rozporządzeniu ministra zdrowia z 13 marca 2020 r. czytamy:

"(...) osoba przekraczająca granicę państwową, w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jest obowiązana (...) odbyć, po przekroczeniu granicy państwowej, obowiązkową kwarantannę, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 34 ust. 5 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, trwającą 14 dni licząc od dnia następującego po przekroczeniu tej granicy".

Reklama

Podczas kwarantanny pod żadnym pozorem nie można wychodzić z domu - nawet do sklepu czy apteki. Osoby poddane kwarantannie są kontrolowane przez policję.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama