Reklama

Reklama

Koronawirus w szkołach. Kolejne placówki przechodzą na naukę zdalną

Od poniedziałku Zespół Szkół nr 1 w Działdowie (woj. warmińsko-mazurskie) za zgodą sanepidu przeszedł na zdalne nauczanie. Podobnie jest w Zespole Szkół Zawodowych im. gen. Franciszka Kleeberga w Dęblinie (woj. lubelskie). Również uczennica Szkoły Podstawowej nr 6 w Suwałkach (woj. podlaskie) została zarażona koronawirusem. Do zakażenia doszło także u jednego z uczniów w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie (woj. opolskie).

W oficjalnym komunikacie dyrekcja Zespołu Szkół nr 1 przy ul. Grunwaldzkiej w Działdowie poinformowała, że - w oparciu o opinię powiatowego inspektora sanitarnego oraz organu prowadzącego szkołę (starostwa powiatowego) - placówka w dniach od 7 do 11 września przechodzi na tryb nauki zdalnej.

Dyrektor ZS nr 1 Tomasz Nąć powiedział, że przez ten tydzień cała kadra nauczycielska, czyli 51 osób będzie przebywać na kwarantannie, podobnie jak 95 uczniów z rodzinami.

Są to osoby, które miały kontakt z zakażonym nauczycielem. W poniedziałek był on na zebraniu rady pedagogicznej, we wtorek na rozpoczęciu roku szkolnego ze swoją klasą, a w środę prowadził zajęcia z siedmioma klasami liceum i technikum. Administracja szkoły, która nie miała styczności z tą osobą, pracuje normalnie.

Reklama

Nauczyciel otrzymał pozytywny wynik testu na koronawirusa w piątek wieczorem. Wcześniej był na weselu. A po uzyskaniu informacji, że ktoś z weselników źle się czuje, sam zgłosił się do sanepidu i poprosił o zrobienie wymazu. Od czwartku przebywał na zwolnieniu lekarskim. Zakażenie przechodzi bezobjawowo.

Zdaniem dyrektora, szkoła poradzi sobie ze zdalną nauką w tym tygodniu. - Zajęcia w tym trybie były prowadzone na wiosnę, więc nauczycielom narzędzia do nauki zdalnej są znane, uczniom również. Na szczęście te kilka dni pozwoliło uzyskać adresy mailowe dla pierwszoklasistów - mówił.

Działdowski zespół szkół w poniedziałek rano poinformował o sytuacji olsztyńskie kuratorium oświaty. W placówce uczy się w sumie 717 uczniów.

W razie wystąpienia w szkole zakażenia koronawirusem szkoły na wniosek dyrektora, w porozumieniu z organami prowadzącymi i przy pozytywnej opinii inspektora sanitarnego, mogą na czas określony przejść na system mieszany (łączący kształcenie stacjonarne oraz kształcenie na odległość), bądź całkowicie na nauczanie zdalne.

Suwałki: Koronawirus u uczennicy szkoły podstawowej

11-letnia uczennica Szkoły Podstawowej nr 6 w Suwałkach (woj. podlaskie) została zarażona koronawirusem. W związku z tym cala klasa trafiła na kwarantannę, a nauka tych dzieci odbywa się od poniedziałku w trybie zdalnym - poinformowano w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Suwałkach.

Jak poinformował sanepid, dziewczynka wróciła z rodziną z wakacji z woj. lubelskiego i to tam prawdopodobnie doszło do zarażenia. Chora jest także jej 18-letnia siostra. Test u rodziców wyszedł negatywny.

Dziewczynka, uczennica szóstej klasy ostatni raz była w szkole w czwartek i wówczas źle się poczuła.

Dyrektor szkoły Anna Śliżewska poinformowała, że rodzice zabrali tego dnia dziecko ze szkoły i poszli do lekarza. - Dziecko miało typowe objawy przeziębieniowo-grypowe, dlatego zgodnie z procedurą musiało wrócić do domu - dodała Śliżewska.

Wykonany dziewczynce test na COVID-19 okazał się dodatni. W związku z tym 25 uczniów tej klasy oraz ich rodziny zostało objętych kwarantanną. W sumie to 107 osób.

Dyrektor Śliżewska powiedziała, że dzieci z tej jednej klasy zostały objęte od poniedziałku nauczaniem zdalnym. Pozostali uczniowie uczą się normalnie, ale z zachowaniem obostrzeń, m.in. zasad dystansu społecznego.

Do Szkoły Podstawowej nr 6 w Suwałkach chodzi ponad 700 uczniów. 

Lubelskie: Zdalne nauczanie w szkole w Dęblinie

W Zespole Szkół Zawodowych im. gen. Franciszka Kleeberga w Dęblinie (woj. lubelskie) od poniedziałku, za zgodą sanepidu, wprowadzono nauczanie zdalne. U jednego z nauczycieli tej szkoły wykryto zakażenie koronawirusem.

"Za zgodą organu prowadzącego i powiatowego inspektora sanitarnego Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 podjęła decyzję o przejściu szkoły w tryb kształcenia na odległość z wykorzystaniem technik i procedur związanych z nauczaniem zdalnym. Kształcenie na odległość odbywać się będzie w dniach 7-11 września 2020 r." - głosi komunikat opublikowany na stronie internetowej szkoły.

Poinformowano w nim również, że poprawkowe egzaminy maturalne odbędą się w ustalonym terminie, zgodnie z obowiązującym harmonogramem.

Dyrektor szkoły Jolanta Kiebzak powiedziała, że u jednego z nauczycieli potwierdzono badaniami zakażenie koronawirusem. Trzech nauczycieli, którzy mieli z nim kontakt, jest na kwarantannie, pozostali są objęci nadzorem epidemiologicznym. Na kwarantannie jest także trzech uczniów tej szkoły. - Jeśli nic się nie wydarzy i nie zmieni, uczniowie wrócą do szkoły w poniedziałek 14 września - zaznaczyła.

W Zespole Szkół Zawodowych w Dęblinie uczy się w sumie ok. 460 uczniów, a kadra nauczycielska liczy 65 osób.

Również od poniedziałku w trybie zdalnym uczyć się będą uczniowie jednej z klas w II Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie. Jak głosi komunikat dyrektora szkoły, zamieszczony na stronie internetowej szkoły, decyzja została podjęta "ze względu na sytuację epidemiologiczną".

"Po uzyskaniu zgody Prezydenta Miasta Lublin oraz pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Lublinie zawieszam, w okresie od dnia 7 września 2020 r. do dnia 14 września 2020 r., zajęcia wszystkich uczniów klasy 3g oraz zajęcia chłopców w klasach 3c i 3f. W okresie zawieszenia zajęcia wyżej wymienionych uczniów będą prowadzone z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość" - głosi komunikat.

Opolskie: Ponad sto osób na kwarantannie

U jednego z uczniów Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie potwierdzono obecność koronawirusa. Jak poinformowała Małgorzata Gudełajtis z opolskiego sanepidu, z tego powodu kwarantanną objęto ponad sto osób - uczniów szkoły i ich rodziny.

Do zakażenia jednego z uczniów doszło w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie, gdzie naukę pobiera ponad tysiąc uczniów. Poza jedną klasą, która przeszła na zdalny tryb nauczania, placówka pracuje normalnie.

Jak informuje Małgorzata Gudełajtis z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu, kwarantanną objęto w sumie 110 osób - uczniów szkoły i członków ich rodzin. Obecnie sukcesywnie prowadzone są badania uczniów i nauczycieli szkoły pod kątem obecności koronawirusa. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje