Reklama

Reklama

Koronawirus w Polsce. Wiceszef MZ: Według prognoz, jesienią druga fala zachorowań

"Wszystkie prognozy mówią, że jesienią może pojawić się druga fala zachorowań na koronawirusa. Co gorsza, może się ona skumulować z epidemią grypy, która co roku w Polsce zbiera swoje śmiertelne żniwo" - powiedział w sobotę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Wiceszef MZ podczas konferencji prasowej był pytany, na ile wiarygodne są badania amerykańskich naukowców, którzy stwierdzili, że Polska ma już za sobą szczyt epidemii koronawirusa, a liczba zgonów na COVID-19 w naszym kraju wyniesie mniej niż przypuszczano.

Kraska podkreślił, że resort nie przywiązuje dużej wagi do tych analiz. "Tych różnych prognoz spływa do naszego ministerstwa kilkanaście. Niestety, wszystkie się od siebie różnią. Ja bym bardzo się cieszył, gdyby ta prognoza naukowców amerykańskich się sprawdziła, ale niestety inne prognozy pokazują, że to jeszcze przed nami. Wszystko jest w naszych rękach, dlatego powinniśmy przestrzegać tego reżimu, który jest w tej chwili" - powiedział.

Reklama

Jak dodał, mimo zniesienia od poniedziałku (20 kwietnia) ograniczeń dotyczących wychodzenia do lasów i parków, nadal obowiązuje zasada - zostań w domu. Zaapelował o rozsądek.

Koronawirus i grypa w jednym momencie?

Wiceminister zaznaczył, że wszystkie prognozy mówią, że jesienią może pojawić się druga fala zachorowań na koronawirusa. 

"Co gorsza, ta druga fala może się skumulować z epidemią grypy. Byłoby to bardzo niepokojące i złe, ponieważ, jak wiemy, co roku także grypa w Polsce zbiera swoje śmiertelne żniwo. Skumulowanie tych dwóch chorób byłoby bardzo złe" - podkreślił.

Kwestia maseczek

Wiceminister zdrowia był także pytany, czy są planowane zmiany w rozporządzeniu dotyczącym zasłaniania nosa i ust w związku ze zbliżającym się latem. "Ja już jestem 30 lat chirurgiem i pracuję na co dzień w maseczce podczas zabiegu operacyjnego. Jesteśmy pod lampami, które bardzo grzeją. Rzeczywiście długi okres czasu trudno jest w tej maseczce wytrzymać, ale niestety mamy taki czas. Musimy zacisnąć zęby i przetrwać to" - powiedział Kraska.

Zapewnił, że sytuacja - także pod kątem, zmian w rozporządzeniach - będzie na bieżąco analizowana. "Rzeczywiście w czasie upałów w tej maseczce dość ciężko się oddycha, ale zapewnienie bezpieczeństwa osobie i osobom w pobliżu jest ważniejsze od naszego komfortu. Ale na pewno jest to trudne"- przyznał.

O rekomendacji ministra zdrowia w sprawie wyborów

Kraska podczas konferencji odniósł się także do rekomendacji ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego w sprawie wyborów prezydenckich. Szumowski przekazał w piątek (17 kwietnia), że zaplanowane na 10 maja wybory prezydenckie w Polsce w tradycyjnej formie mogłyby się odbyć dopiero za dwa lata, gdy świat poradzi sobie z wirusem. Dlatego w obecnej sytuacji epidemii rekomenduje wybory korespondencyjne, które są bezpieczniejsze.

"Wybory korespondencyjne, jeżeli do nich dojdzie, są najbezpieczniejszą formą zagłosowania. Szczegóły, w jaki sposób te pakiety będą przekazywane, w jaki sposób będą potem dezynfekowane w drodze powrotnej, to już jest rzecz techniczna. Jeżeli otrzymamy takie instrukcje, wydamy rekomendacje na temat technicznego bezpieczeństwa przeprowadzenia wyborów" - powiedział Kraska.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy