Reklama

Reklama

Koronawirus w Polsce. Waldemar Kraska podał liczbę nowych zakażeń

- Mamy 813 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 - powiedział w Polsat News wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. To wzrost o jedną czwartą tydzień do tygodnia. Jak przekazał Kraska, w ciągu doby w szpitalach w kraju przybyło 49 pacjentów z COVID-19.

Najtrudniejsza sytuacja w szpitalach jest w regionach o najniższym poziomie wyszczepienia, m.in. podkarpackim i lubelskim. - Zwiększamy tam bazę łóżek - przekazał wiceminister. 

Jak wskazał, nowe dane pokazują, że "czwarta fala koronawirusa w Polsce już jest". Zwrócił się też do osób, które się nie zaszczepiły. - Jeśli ktoś się waha, czy pójść do punktu i przyjąć szczepionkę, mówię: przyjąć. To naprawdę bardzo ważne, żebyśmy byli uodpornieni - dodał.

Kraska odniósł się także do możliwych nowych obostrzeń w związku z jesienną falą zakażeń. - W pierwszej kolejności będziemy starali się ograniczać duże skupiska ludzi. Będziemy się starali, by nie to dotknęło przedsiębiorców - powiedział. Jak wskazał, decyzja o obostrzeniach będzie uzależniona zarówno od liczby nowych przypadków, liczby hospitalizacji, jak i poziomu wyszczepienia w danym regionie. Restrykcje mają być wprowadzane w uzgodnieniu z sanepidem na poziomie powiatu. 

Koronawirus. Stan epidemii w Polsce

Reklama

Dzień wcześniej informowano o 974 nowych zakażeniach koronawirusem SARS-CoV-2 i 14 zgonach osób z COVID-19. W szpitalach przebywało 1209 chorych z COVID-19, z czego 133 pod respiratorami.

Tydzień temu, 17 września, notowano 652 nowe zakażenia SARS-CoV-2, osiem zgonów i 911 hospitalizowanych pacjentów, z czego 101 korzystało z pomocy respiratora.

Jak wskazywał minister zdrowia Adam Niedzielski, to właśnie liczba zajętych łóżek i respiratorów jest głównym wskaźnikiem rozwoju epidemii. 

Ładowanie...
Ładowanie...

Szczepienia i trzecia dawka

Tymczasem w pełni zaszczepionych - czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson - jest w Polsce ponad 19,32 mln osób. 

W piątek rozpoczęła się rejestracja na szczepienia trzecią dawką dla wszystkich powyżej 50 lat i pracowników medycznych mających stały kontakt z pacjentami. Po co trzecia dawka? Jak się zarejestrować? Co z osobami, które przyjęły preparat firmy Johnson & Johnson? Wyjaśniamy TUTAJ.

Jak przekazał Waldemar Kraska, trzecią dawkę w Polsce przyjęło już ponad 15 tys. osób.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne