Reklama

Reklama

Koronawirus w Polsce. W październiku zostają dotychczasowe obostrzenia

- Na październik przygotowaliśmy projekt rozporządzenia Rady Ministrów, który przewiduje przedłużenie dotychczasowych restrykcji - przekazał na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak powiedział, przy obecnej liczbie zakażeń nie przewiduje się zmian w obostrzeniach.

Obecne zasady bezpieczeństwa zakładają m.in. obowiązkowe zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych i utrzymywanie minimum 1,5-metrowej odległości między pieszymi czy uczestnikami spotkań. Szkoły, kina, teatry, domy i ośrodki kultury funkcjonują w reżimie sanitarnym, a w miejscach kultu religijnego obowiązuje maksymalnie 75 proc. obłożenia. Limity maks. 150 uczestników obowiązują na weselach i klubach nocnych, w liczbę te nie wlicza się osób w pełni zaczepionych. Szczegóły obowiązujących restrykcji dostępne są na stronach rządowych.

Reklama

- W tej chwili, przy tej liczbie zakażeń, nie przewidujemy zmian restrykcji. Na październik przygotowaliśmy projekt rozporządzenia Rady Ministrów, który przewiduje przedłużenie tych restrykcji, które mieliśmy w wakacje i we wrześniu - przekazał minister zdrowia.

Liczba łóżek covidowych na razie bez zmian

Niedzielski poinformował też, że liczba miejsc w szpitalach dla pacjentów z COVID-19 nie będzie zwiększana "na zapas". - Mamy świadomość tego, że obywatele potrzebują również normalnego leczenia w innych zakresach chorobowych - powiedział. W tej chwili najwięcej zajętych łóżek covidowych jest w województwach lubelskim i podkarpackim.

- Mniej więcej w kraju mamy poziom zajętości łóżek ok. 20 proc., a tam są przekroczone wskaźniki trzydziestokilkuprocentowej zajętości - poinformował minister.

Zdaniem Niedzielskiego pokazuje to korelację większej zajętości łóżek z niższym poziomem wyszczepienia w tych regionach. - Nie jest tajemnicą, że woj. lubelskie, a przede wszystkim podkarpackie, ma stosunkowo niskie wskaźniki wyszczepienia - dodał.

Minister zdrowia zapewnił, że jeżeli sytuacja epidemiczna będzie się pogarszała, zostaną podjęte decyzje o zwiększeniu liczby łóżek dla pacjentów z COVID-19. 

Ewentualne nowe obostrzenia - regionalnie

Wcześniej wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiadał, że ewentualne nowe restrykcje będą wprowadzane regionalnie. 

- Mamy przygotowany wariant, który będzie punktowo, prawdopodobnie lokalnie, powiatami takie obostrzenia wprowadzał. Ten wariant będzie uwzględniał dwie zmienne - liczbę osób, które są zaszczepione na danym terenie, ale także wzrost nowych zakażeń - mówił w ubiegłym tygodniu w Polsat News.

Zapewnił, że MZ będzie na bieżąco analizowało sytuację z miejscowym sanepidem. - Jeżeli będzie taka deklaracja i takie zalecenie sanepidu, abyśmy wprowadzili obostrzenia na danym terenie, to będziemy je wprowadzać. To będę podobne obostrzenia jak w poprzednich falach - wskazał wiceszef MZ.

Kraska na pytanie o to, jakiego rodzaju obostrzenia będą wprowadzane w pierwszej kolejności, przekazał: "Na pewno będziemy ograniczać duże miejsca zgromadzeń, ilość osób w komunikacji miejskiej, czy też w innych miejscach". Zaznaczył, że rząd będzie się "starał, żeby to nie dotknęło polskich przedsiębiorców, bo wiemy, jak dotkliwe dla gospodarki jest wprowadzanie, nawet lokalnie, lockdownów".

Czytaj również: Nowy raport MZ. W którym województwie najgorzej?

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje