Reklama

Koronawirus w Polsce. Trzy ofiary śmiertelne, 104 zakażenia

Odnotowano kolejny potwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Łącznie badania laboratoryjnie dały dotąd pozytywny wynik u 104 osób, trzy z nich zmarły. Resort przekazał, że nowy przypadek dotyczy osoby z woj. opolskiego (Opole).

Starosta krapkowicki Maciej Sonik podał, że służby sanitarne potwierdziły obecność koronawirusa u 65-letniej mieszkanki powiatu krapkowickiego.

"Pozytywny test wyszedł 65-letniej mieszkance Krapkowic. Wiadomo, że w ostatnim czasie wróciła z zagranicy. Służby odtwarzają ostatnie dni jej pobytu w kraju i będą kierować osoby, które miały z nią kontakt na kwarantannę. Kobieta jest w stanie stabilnym, zostanie objęta opieką na oddziale zakaźnym" - poinformował Sonik. Według nieoficjalnych informacji chora miała niedawno przyjechać z Holandii.

Reklama

Koronawirus w Polsce

Zakażenia i zgony. Dane dzienne

66
1
91
149
7
20
95
2
30
54
1
36
61
3
242
4
42
1
29
24
79
13
59
101
2

To czwarta osoba w woj. opolskim

To czwarty przypadek stwierdzenia koronawirusa u mieszkańca województwa opolskiego. Trzej pierwsi to mężczyźni z powiatu strzeleckiego. Cała trójka niedawno wróciła z Austrii. Dwaj z nich to koledzy, którzy razem pojechali na zimowy wypoczynek. Trzeci to starszy mężczyzna.

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r.

O pierwszym polskim przypadku pacjenta zarażonego koronawirusem ministerstwo zdrowia poinformowało 4 marca. Od tego czasu osoby z koronawirusem były hospitalizowane m.in. w placówkach we Wrocławiu, Warszawie, Ostródzie, Szczecinie, Poznaniu, Krakowie, Leżajsku, Łodzi i Lublinie.

Trzy osoby zmarły

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce zwiększyła się obecnie do 104; trzy zmarły. 12 marca zmarła 57-letnia kobieta, która przebywała w szpitalu w Poznaniu. 13 marca w szpitalu we Wrocławiu zmarł 73-letni mężczyzna. Trzecia zmarła osoba to 66-letni mężczyzna, który przebywał w szpitalu w Lublinie (woj. lubelskie). Zmarł w sobotę.

W ostatnich dniach zapadły decyzje o odwołaniu imprez masowych oraz zawieszeniu zajęć na uczelniach, w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych do 25 marca.

Od weekendu w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. Zawieszone zostają międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe. Transport cargo działa; towary mają wyjeżdżać i wjeżdżać bez zakłóceń. Od niedzieli przez 10 dni do Polski nie będą mogli wjeżdżać cudzoziemcy. Polscy obywatele mogą wracać do kraju; będą poddani 14-dniowej domowej kwarantannie.

W związku z zagrożeniem koronawirusem rząd zdecydował o ograniczeniu funkcjonowania centrów i galerii handlowych. Sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie będą czynne. Inaczej działać będą restauracje i bary - zamówienia możliwe tylko na wynos lub z dowozem.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama