Reklama

Reklama

Koronawirus w Polsce. Szpital MSWiA apeluje do ozdrowieńców, by oddawali osocze

"Przebyłeś chorobę COVID-19, posiadasz dwukrotnie ujemny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2 pobrany w odstępie co najmniej 24 godzin, jesteś osobą pełnoletnią, a nie przekroczyłeś 65. roku życia, pragniesz pomóc drugiemu człowiekowi. Zadzwoń lub napisz maila" - apeluje Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie, który rozpoczął nabór dawców osocza w leczeniu COVID-19. Osocze tzw. ozdrowieńców będzie można wykorzystać w leczeniu chorych z ciężką postacią tego schorzenia.

Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie poinformował w sobotę, 11 kwietnia, że rozwija projekt podawania osocza ozdrowieńców pacjentom chorym na COVID-19. Placówka zapowiadała, że pierwsi ozdrowieńcy oddadzą swoje osocze po Świętach Wielkanocnych.

Na czym polega ta metoda?

We wtorek, 14 kwietnia, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska wyjaśniał w TVP Info, na czym polega ta metoda. 

"Jest terapia, która polega na podawaniu osobom chorym osocza zawierającego przeciwciała ozdrowieńców, czyli osób, które przechorowały zakażenie koronawirusem. To w wielu krajach daje dobre efekty. My także próbujemy tę metodę wprowadzać" - powiedział wiceminister.

Reklama

"Myślę, że jest to dość dobra metoda i skuteczna. Na pewno będzie przybywało osób, które są zdrowe i będą posiadały przeciwciała" - dodał.

Zakłada się, że przeciwciała pacjentów, którzy zwalczyli już chorobę, mogą wzmocnić odpowiedź immunologiczną chorych, którzy wciąż się z nią zmagają, zwiększając ich szanse na wyzdrowienie. Na razie nie ma jednak dowodów, by takie leczenie było skuteczne w przypadku wszystkich zakażonych. Potrzebne są dalsze badania.

Apel do ozdrowieńców

We wtorek po południu, 14 kwietnia, Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie zaapelował do ozdrowieńców na swojej oficjalnej stronie na Facebooku, aby wzięli udział w tym projekcie i pomogli innym zakażonym.

"Przebyłeś chorobę COVID-19, posiadasz dwukrotnie ujemny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2 pobrany w odstępie co najmniej 24 godzin (wymaz z nosogardzieli). Ważysz nie mniej niż 50 kg. Jesteś mężczyzną. Jesteś osobą pełnoletnią, a nie przekroczyłeś 65. roku życia. Pragniesz pomóc drugiemu człowiekowi. Zadzwoń pod nr telefonu +48 515 633 105 w godz. 10-18 lub napisz maila na adres COVID-19OSOCZE@gmail.com" - apeluje szpital.

Placówka wyjaśnia także, że miejsce pobierania osocza znajduje się w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (CKiK) CSK MSWiA, przy ul. Wołoskiej 137 w Warszawie, a proces separacji osocza odbywa się w strefie bezpiecznej i prowadzi do niej osobne wejście.

Ponadto CSK MSWiA zaznacza, że każdy krwiodawca może uzyskać bezpłatnie wyniki swoich badań laboratoryjnych, m.in. oznaczenie grupy krwi, morfologia, badania wirusologiczne.

Placówka podkreśla, że dzień oddawania osocza jest wolny od nauki lub pracy. "Nieobecność usprawiedliwiona. Należy tylko pamiętać o zabraniu odpowiedniego zaświadczenia" - przypomina szpital. Zapewnia także, że szczegóły oraz wszelkie odpowiedzi na pytania zostaną podane telefonicznie bądź mailowo.

Projekt podawania osocza ozdrowieńców pacjentom chorym na chorobę COVID-19 jest koordynowany przez lek. Adama Tworka i lek. Krzysztofa Jaronia. Podobne próby prowadzone są w innych krajach, głównie w Europie Zachodniej, Rosji, USA i Chinach oraz Korei Południowej.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy