Reklama

Reklama

Koronawirus w Polsce. Śląskie: Wesele pod Pszczyną możliwym kolejnym ogniskiem zakażeń

Wesele, zorganizowane niedawno w okolicach Pszczyny, w woj. śląskim, na którym bawiło się niemal 140 osób, mogło stać się kolejnym ogniskiem zakażeń SARS-CoV-2 - podejrzewa sanepid. Inna uroczystość ślubna w tych okolicach zakończyła się zakażeniem kilkudziesięciu weselników.

"Sprawą zajmuje się sanepid w Tychach, którego pracownicy przeprowadzają obecnie wywiad epidemiologiczny. Jak dotąd z objawami zakażenia koronawirusem do sanepidu zgłosiło się troje gości weselnych, a pozostali obejmowani są kwarantanną" - poinformowała w środę rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

W weselu, odbywającym się w ostatnim czasie w jednej z miejscowości powiatu pszczyńskiego, uczestniczyło w sumie 139 osób - wśród nich goście z Niemiec i Czech.

Przed kilkoma dniami służby sanitarne poinformowały o zakażeniach uczestników innej uroczystości weselnej w okolicach Pszczyny, gdzie bawiło się 80 osób. Początkowo wirusa SARS-CoV-2 potwierdzono u 20 osób, ale liczba zakażonych nadal rośnie - we wtorek potwierdzonych było 28 przypadków, w środę już 33. To osoby z województw śląskiego, łódzkiego i małopolskiego oraz z Niemiec. 

Reklama

Wirus rozprzestrzenia się w trakcie wesel

Wcześniej zakażenia odkryto także wśród gości wesela w Gorzycach koło Wodzisławia Śląskiego, gdzie w połowie lipca bawiło się około stu osób - zakażona okazała się panna młoda i 16 innych biesiadników.

Według danych sanepidu, w woj. śląskim - gdzie odnotowano najwięcej w kraju zakażeń - do środy koronawirusa wykryto u 15 tys. 780 osób (w środę poinformowano o 183 nowych przypadkach zakażenia w regionie), z których 387 zmarło. W regionie wyzdrowiało 13 tys. 527 osób, czyli ponad 85,7 proc. wszystkich zakażonych.

Wśród wykrytych ostatniej doby w regionie 183 przypadków zakażenia, najwięcej odnotowano w powiecie wodzisławskim (30) i Rudzie Śląskiej (21), a także w Zabrzu (15) i powiatach: rybnickim (14), raciborskim (11), pszczyńskim (dziewięć) i cieszyńskim (osiem) oraz w Bytomiu (10) i Katowicach (siedem). Połowa nowych przypadków dotyczy badań przesiewowych prowadzonych wśród górników kopalni Bielszowice w Rudzie Śląskiej. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy