Reklama

Reklama

Koronawirus w Polsce. Rafał Trzaskowski o sytuacji w stolicy: Staje się dramatyczna

Jak poinformował w piątek (16 października) prezydent Warszawy, miasto zajęło się przygotowaniem placówek leczniczych do walki z epidemią między innymi poprzez zakup środków ochrony osobistej. Zwrócił jednocześnie uwagę na ogromne tempo przyrostu zakażeń. - Sytuacja powoli staje się dramatyczna - podkreślił Rafał Trzaskowski.

Podczas piątkowej konferencji Rafał Trzaskowski poinformował, że właśnie zakończyło się posiedzenie sztabu kryzysowego oraz, że takie sztaby odbywają się teraz codziennie.

Reklama

- Sytuacja powoli staje się dramatyczna. Pamiętamy czasy z marca tego roku, kiedy notowaliśmy około 200 zakażeń w całym kraju. W tej chwili tych zakażeń jest codziennie prawie osiem tysięcy (...) Jeżeli chodzi o potwierdzonych chorych w Warszawie, to było ich kilkunastu. W tej chwili te ostatnie dane mówią o prawie 10 tys. - powiedział prezydent stolicy.

Jak podkreślił, miejskie podmioty lecznicze są przygotowywane do walki z Covid-19 m.in. miasto zakupiło środki ochrony indywidulanej za 20 mln zł, sprzęt i aparaturę medyczną, w tym 30 specjalnych stanowisk wysokospecjalistycznych z respiratorami za prawie 8 mln zł oraz kontenery medyczne przy SOR-ach dla szpitala Bielańskiego i szpitala Wolskiego.

- Ten sprzęt przede wszystkich powinien być kupowany przez rząd. My wzięliśmy na siebie część tych obciążeń i przeznaczyliśmy bardzo konkretne środki, po to, żeby doposażyć szpitale miejskie - stwierdził Trzaskowski.

Miasto współpracuje z wojewodą

Dodał, że miasto ściśle współpracuje z wojewodą mazowieckim, jeśli chodzi o utworzenie łóżek "covidowych" w trzech lecznicach. - Zwłaszcza jeżeli chodzi o ten tzw. drugi poziom, czyli już dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem - przekazał Trzaskowski.

Zaznaczył, że miasto organizuje też punkty wymazowe oraz, że zostało utworzonych 15 takich punktów przez miejskie SPZOZ-y po to, żeby w większej liczbie miejsc w Warszawie można było pobierać wymazy.

Wśród działań podjętych przez miasto w walce z epidemią, prezydent stolicy wymienił również zakup za kwotę ponad 3 mln zł usług przeprowadzania testów wykrywających koronawirusa dla szczególnie narażanych, zwłaszcza pensjonariuszy i personelu w Domach Pomocy Społecznej.

Szczepionki przeciw grupie

Wskazał także, na program realizacji szczepień przeciwko grypie dla dzieci i seniorów. - 40 proc. seniorów zaszczepiliśmy. Natomiast dzisiaj, jak wszyscy wiemy są problemy z kupnem szczepionek na grypę na rynku - mówił Trzaskowski.

Jednocześnie poinformował, że jeśli chodzi o edukację to miasto zakupiło środki ochrony osobistej dla ponad 39 tys. nauczycieli i pracowników oświaty i stara się inwestować w możliwości zdalnej edukacji. - Kupiliśmy licencje Office 365 dla nauczycieli i uczniów. Wdrażamy też specjalną platformę edu.warszawa.pl tak, żeby ułatwić możliwość prowadzenia zdalnej edukacji - podał Trzaskowski.

Wymienił także zakup prawie 25 tys. paczek żywnościowych i trzy tys. ciepłych posiłków dla uczniów w trudnej sytuacji materialnej, zakup sprzętu komputerowego dla uczniów i nauczycieli oraz zakup pięciu tys. szczepionek przeciwko grypie dla nauczycieli. 

Co z komunikacją miejską?

Trzaskowski poinformował, że jeżeli chodzi o kwestie komunikacji miejskiej to miasto codziennie bada jej obciążenie, a na najbardziej obciążonych trasach kieruje dodatkowy tabor.

- Na bieżąco monitorujemy liczbę pasażerów korzystających z linii autobusowych, linii szkolnych - powiedział Trzaskowski.

Dodał, że miasto codziennie dezynfekuje pojazdy komunikacji miejskiej nie tylko ręcznie, ale również za pomocą dezynfekcji elektrostatycznej. Prowadzi też akcję ozonowania tych miejsc, które są najbardziej newralgiczne. - Prowadzimy również akcję rozdawania maseczek przez kontrolerów biletów - podkreślił Trzaskowski.

- To są wszystkie działania, które my prowadzimy. Natomiast po tych analizach mamy bardzo jasne apele do rządu i jasne propozycje - stwierdził prezydent stolicy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy