Reklama

Reklama

Koronawirus w Polsce. Ognisko zakażeń w Inspektoracie ZUS w Wieluniu

W inspektoracie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Wieluniu (woj. łódzkie) wykryto ognisko zakażeń. Koronawirusa potwierdzono u pięciu osób. Nie ma niebezpieczeństwa dla petentów - zapewniła we wtorek (18 sierpnia) dyrektor wieluńskiego Sanepidu Barbara Sułkowska.

Liczba zakażonych kwalifikuje te przypadki jako tzw. mniejsze ognisko epidemii. - Według definicji epidemiologicznej, przynajmniej dwie powiązane ze sobą osoby, to już ognisko - powiedziała dyrektor Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wieluniu Barbara Sułkowska.

Dodała, że nie ma bezpośredniego niebezpieczeństwa dla petentów wieluńskiego inspektoratu ZUS. - Nie ma zagrożenia, bo już wcześniej ZUS dostosował się do sytuacji epidemiologicznej. Tak jak w każdym zakładzie pracy, w naszym inspektoracie też stosuje się specjalne zalecenia sanitarne - zapewniła Sułkowska. 

Reklama

Komunikat na stronie wieluńskiego ZUS

Na stronie wieluńskiego ZUS od kilku dni widoczne jest ogłoszenie związane z obsługą petentów: "Od 13 sierpnia bieżącego roku, do odwołania - w związku z sytuacją epidemiczną - bezpośrednia obsługa klientów w siedzibie Inspektoratu ZUS w Wieluniu jest niedostępna" - napisano w komunikacie.

Na terenie powiatu wieluńskiego - jak mówiła szefowa lokalnego Sanepidu - pojawiają się pojedyncze przypadki koronawirusa, ale ogólnie, po stopniowym wygaszaniu dużego ogniska w zakładach produkcji naczep samochodowych Wielton, zdaniem dyrektor Sułkowskiej, sytuacja w powiecie się normalizuje. Od początku lipca przebadano największe ognisko SARS-CoV-2. Na ok. 1200 osób stanowiących załogę z Wieltonu, koronawirusa potwierdzono u 78 pracowników.

Burmistrz Wielunia Paweł Okrasa powiedział, że powiat wieluński objęty od 8 sierpnia takzwaną czerwoną strefą, jest codziennie wnikliwie kontrolowany.

"Wieluńska policja stara się bardziej edukować mieszkańców niż ich karać. Są też kontrole funkcjonariuszy z Łodzi, którzy również starają się wyegzekwować m.in. nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej" - podkreślił burmistrz.

Jedyny powiat z "czerwoną strefą" w województwie

Na 48 nowych przypadków SARS-CoV-2, które w dobowym raporcie podały we wtorek służby prasowe wojewody łódzkiego, sześć to zakażenia w powiecie wieluńskim.

Teraz jest 216 tzw. aktywnych przypadków koronawirusa, a od początku epidemii w powiecie wieluńskim potwierdzono 530 zakażenia groźnym patogenem. 296 osób wyzdrowiało, 10 mieszkańców powiatu wieluńskiego zmarło. Kwarantannie podlegają teraz 218 osoby, a 46 mieszkańców poddano nadzorowi sanitarnemu - podano w wieluńskim Sanepidzie.

Powiat wieluński - zamieszkały przez ponad 76 tys. osób - leży na południowym zachodzie regionu łódzkiego. Graniczy z Śląskim i Opolskim.

Wieluński jest jedynym powiatem w województwie łódzkim, w którym wprowadzono tzw. czerwoną strefę i przywrócono najbardziej restrykcyjne przepisy sanitarne obowiązujące na początku epidemii koronawirusa.

W regionie, oprócz wieluńskiego, obostrzeniami, ale ze tzw. strefy żółtej, objęto także liczący ponad 42 tys. mieszkańców powiat wieruszowski, również leżący w południowo-zachodniej części Łódzkiego. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy