Reklama

Reklama

Koronawirus w Polsce. Niepożądane odczyny poszczepienne. Debata ekspertów w Polsat News

Państwowa Inspekcja Sanitarna poinformowała, że do tej pory zanotowano w Polsce 1950 zgłoszeń niepożądanych odczynów poszczepiennych. Zdecydowana większość z nich (1635) była łagodna i objawiała się zaczerwienieniem oraz krótkotrwałą bolesnością w miejscu wkłucia. W Polsat News o niepożądanych odczynach poszczepiennych rozmawiali eksperci: dr Artur Zaczyński, prof. Jacek Jemielity, dr Emilia Skirmuntt i dr hab Piotr Trzonkowski.

W Polsce wykonano dotąd 2 230 117 szczepień przeciwko COVID-19. Pierwszą dawkę otrzymało 1 538 737 osób, a drugą - 691 380. W poniedziałek do kraju trafiło ok. 360 tys. szczepionek Pfizera i BioNTech. W tym tygodniu mają też dotrzeć preparaty AstryZeneki.

Od początku akcji szczepień do Polski dostarczono 3 048 710 dawek szczepionek, z czego 2 448 340 przekazano do punktów szczepień.

Amerykańska firma farmaceutyczna Moderna zapowiedziała, że w lutym nastąpią opóźnienia w dostawach specyfiku do krajów UE. Niedobory mają zostać zrekompensowane w marcu. Nie sprecyzowano jednak, o ile dostawy w lutym mają być mniejsze od zapisanych w kontrakcie.

Reklama

Niepożądane odczyny poszczepienne

Według informacji przekazanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną, do tej pory zanotowano w Polsce 1950 zgłoszeń niepożądanych odczynów poszczepiennych po szczepieniu przeciw COVID-19.

Zdecydowana większość z nich (1635) była łagodna i objawiała się zaczerwienieniem oraz krótkotrwałą bolesnością w miejscu wkłucia. 

Do tej pory 15 zgonów

W zamieszczonym na rządowych stronach bieżącym raporcie dotyczącym NOP-ów znajdują się też informacje o zgonach pacjentów. Łącznie odnotowano ich do tej pory 15.

Zgony nastąpiły w następujących dniach: 22 stycznia (jedna osoba), 25 stycznia (jedna osoba), 27 stycznia (jedna osoba), 29 stycznia (dwie osoby), 1 lutego (jedna osoba), 2 lutego (jedna osoba), 3 lutego (dwie osoby), 4 lutego (jedna osoba), 5 lutego (jedna osoba), 11 lutego (jedna osoba) oraz 12 lutego (trzy osoby).

Informację o rozpoznaniu niepożądanych odczynów poszczepiennych lekarz zgłasza do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w ciągu 24 godzin od podejrzenia lub rozpoznania odczynu. Po wystąpieniu NOP prowadzone jest dochodzenie, czy pozostawał on w związku przyczynowo-skutkowym ze szczepieniem.

W debacie w Polsat News o niepożądanych odczynach poszczepiennych udział wzięli: dr n. med. Artus Zaczyński, dyrektor szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym, dr Emilia Skirmuntt, wirusolog ewolucyjna z Uniwersytetu w Oksfordzie, dr. hab. Piotr Trzonkowski, immunolog, kierownik Katedry Immunologii Medycznej Gdańskiego Uniwersytety Medycznego i prof. Jacek Jemielity z Centrum Nowych Technologii UW.

Czy liczba niepożądanych odczynów poszczepiennych powinna nas martwić? Czy szczepionki są bezpieczne? Zobacz całą debatę:

Reklama

Reklama

Reklama