Reklama

Reklama

Koronawirus w Polsce. Najnowszy komunikat MZ

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę rano (17 maja) o kolejnych 137 przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Odnotowano również cztery ofiary śmiertelne. Łącznie w naszym kraju od początku pandemii potwierdzono 18 394 zakażeń, z czego 919 osób zmarło. Dane wskazują jednak, że epidemia ma tendencję spadkową, co może dawać nadzieję na jej stopniowe wygaszanie.

W najnowszym komunikacie MZ informuje o czterech ofiarach śmiertelnych ostatniej doby. Są to: 85-letnia kobieta z Poznania, 80-latek z Raciborza, 90-letnia kobieta z Krakowa i 78-letni mężczyzna ze Zgierza. 

"Wszystkie osoby miały choroby współistniejące" - podaje resort. 

Z kolei nowe zakażenia dotyczą: 92 osób z woj. śląskiego, 25 osób z woj. wielkopolskiego, ośmiu osób z woj. opolskiego, czterech osób z Dolnego Śląska, trzech osób z Małopolski, dóch osób z woj. pomorskiego, jednej osoby z woj. zachodniopomorskiego, jednej osoby z woj. lubelskiego, a także jednej osoby z Podlasia. 

Reklama

Tym samym liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w naszym kraju wzrosła do 18 394, z czego 919 osób zmarło. MZ poinformowało również, że od początku pandemii w Polsce wyzdrowiało 7451 osób.

Koronawirus w Polsce

Zakażenia i zgony. Dane dzienne

296
3
316
3
271
11
87
3
286
95
2
290
6
109
2
235
1
1254
8
238
2
539
9
219
6
232
295
3
1446
16

Ładowanie...

Następuje wygaszanie epidemii?

Dane MZ dają nadzieję na powolne, lecz stopniowe wygaszanie epidemii w naszym kraju. Nie znamy jeszcze pełnego dziennego przyrostu liczby zakażonych, ale wnioskując po piątkowym (15 maja) skoku i sobotnim (14 maja) spadku, a także optymistycznych danych z niedzielnego poranka, warto odnotować ten pozytywny trend.

Z danych wynika także, że w ostatnich dwóch dniach odnotowano więcej osób wyzdrowiałych niż nowych przypadków zakażenia. Tendencja dopiero się ujawnia i jej szyki mogą pokrzyżować kolejne dane, ale istotnym faktem są zakażenia rozłożone na poszczególne regiony, nie zaś podawane całościowo.

W ostatnim czasie głównym ogniskiem epidemii w naszym kraju jest Śląsk. Codzienne dane MZ wskazują na wysokie wskaźniki zachorowań w tym regione, przy jednocześnie niskich na innych obszarach Polski. To także skłania ku tezie, że epidemia w ujęciu całościowym - przygasa. 

Więcej na temat tego trendu pisaliśmy TUTAJ. 

Ładowanie...
Ładowanie...

Pierwszy przypadek w Polsce 4 marca

O pierwszym przypadku koronawirusa w Polsce poinformowano 4 marca.

SARS-Cov-2 jest nowym szczepem koronawirusa, który wywołuje zespół ostrej niewydolności oddechowej i prowadzi do ciężkiego zapalenia płuc. Wirus bardzo łatwo przenosi się między ludźmi drogą kropelkową, na przykład podczas kichania albo kaszlu. Jedna osoba jest w stanie w błyskawicznym tempie zakazić się od drugiej, zwłaszcza w zatłoczonych, zamkniętych przestrzeniach lub w trakcie bliskich kontaktów.

Najczęstsze objawy koronawirusa to: wysoka gorączka (powyżej 38 stopni), kaszel, duszności, problemy z oddychaniem, bóle mięśni, zmęczenie. Eksperci wskazują, że zakażeniu koronawirusem towarzyszy też często utrata węchu i smaku.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy