Reklama

Reklama

Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia ogłasza nowe strefy żółte i czerwone

Na czwartkowej konferencji prasowej nowy minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o zmianach zasad izolacji i kwarantanny. Wiceminister Waldemar Kraska ogłosił nowe strefy żółte i czerwone. Powiat kolski wszedł na listę powiatów czerwonych wprost ze strefy zielonej. W obu kategoriach znalazło się łącznie 18 powiatów. Wiceminister poinformował, że resort rozważa możliwość wprowadzenia nowych obostrzeń dotyczących imprez rodzinnych.

Nowy minister zdrowia poinformował, że o strefach zagrożenia resort będzie informował cotygodniowo w czwartek. - Chciałem zasygnalizować pierwszą decyzję jaką podjąłem w reakcji na sygnały docierające do nas z różnych stron - poinformował Adam Niedzielski. - Będziemy zmieniali zasady zarówno kwarantanny, jak i izolacji. Dzisiaj po południu  zostanie zaprezentowany pakiet pierwszych rozporządzeń zmieniający te zasady. W przypadku kwarantanny chcemy zaproponować jej skrócenie do 10 dni - dodał, wyjaśniając, że wynika to z praktyki klinicznej i nie powoduje wielkiego przyrostu ryzyka w stosunku do okresu 14-dniowej kwarantanny. 

- Drugim novum w przypadku kwarantanny będzie rezygnacja z prowadzenia testów - stwierdził minister. - Te testy są ważnym zagadnieniem w kwestii przygotowania do drugiej fali pandemii - poinformował. Jak wyjaśnił, resort chce przygotować infrastrukturę do wykonywania testów tam, gdzie będzie to niezbędne w czasie drugiej fali. 

Reklama

- Druga grupa zmian dotyczy izolacji - poinformował Niedzielski. Ministerstwo chce wprowadzić trzy scenariusze. Największej liczby osób będzie dotyczyło wprowadzenie standardu WHO, czyli skrócenie izolacji do 10 dni i nie kończenia tej izolacji koniecznością testowania. 

Jak mają wyglądać nowe standardy testowania w Polsce?

- Mamy do czynienia z bardzo zdyscyplinowanym społeczeństwem. Jeżeli ludzie wiedzą, że mają w domu zakażonego, to potrafią się bardzo dobrze chronić - stwierdził prof. Andrzej Horban. - Osoby, które są na kwarantannie, czyli miały styczność z zakażonym, praktycznie będą zwalniane z tej kwarantanny, jeżeli nie będą miały objawów klinicznych - poinformował. Wyjaśnił, że w zwalnianiu z kwarantanny osób nie wykazujących objawów będą uczestniczyć lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, natomiast chorych na COVID-19 zwalniać z kwarantanny będą lekarze chorób zakaźnych, lub w szpitalach jednoimiennych, a system mający regulować te kwestie jest właśnie montowany. 

Prof. Horban podkreślił, że testowane będą osoby, które są immunosupresowane, lub chorują na choroby przewlekłe, w których dochodzi do zaburzeń odpowiedzi immunologicznej. To będzie zupełnie inna kategoria osób.

- Na obecnym etapie epidemii zasady testowania powinny być proste. Testujemy osoby z objawami klinicznym sugerującymi COVID-19 i testujemy ludzi w opracowywaniu ogniska wokół nich, a opiekę zapewniają lekarze POZ, a jeśli potrzeba to szpitali zakaźnych - wyjaśnił w skrócie nowe zasady.

- Przedstawiamy aktualną listę kategorii powiatów, które znalazły się w strefie czerwonej i żółtej. W kategorii czerwonej znalazły się powiat nowotarski i Nowy Sącz (woj. małopolskie), powiat wieluński, łowicki i pajęczański (łowicki i pajęczański wchodzą ze strefy żółtej), powiat lipski (woj. mazowieckie), powiat kolski (woj. wielkopolskie; wchodzi z kategorii zielonej) - poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

- Powiaty w kategorii żółtej to powiat rybnicki (woj. śląskie; przeszedł z kategorii czerwonej), powiat kłobucki (woj. śląskie; wchodzi z kategorii zielonej), powiaty tatrzański i nowosądecki  (woj. małopolskie małopolskie; te powiaty spadają z kategorii czerwonej), powiat limanowski oraz miasto Kraków (woj. małopolskie, wchodzą z kategorii zielonej), na Podkarpaciu powiat przemyski pozostaje na liście, powiat żuromiński (woj. mazowieckie) wchodzi z kategorii zielonej, w woj. pomorskim powiat kartuski wchodzi z kategorii zielonej, w woj. świętokrzyskim powiat konecki wchodzi z kategorii zielonej, w warmińsko-mazurskim powiat bartoszycki wchodzi z kategorii zielonej - podał wiceminister.

Jak poinformował Kraska, na liście alertowej znajdują się powiat brzeski, oleski, myszkowski oraz miasto Sopot, podkreślając, że przykład Krakowa pokazuje, że prognozy co do zmiany kolorów stref sprawdzają się. Wiceminister zaapelował o przestrzeganie w dalszym ciągu środków bezpieczeństwa w postaci utrzymywania dystansu, chodzenia w maseczkach, mycia rąk i używania środków dezynfekcyjnych.

Co z imprezami rodzinnymi i powrotem dzieci do szkół?

Kraska poinformował, że ministerstwo przygląda się kwestii dużych imprez rodzinnych i jeśli środki bezpieczeństwa nie będą w ich trakcie przestrzegane, wprowadzone zostaną obostrzenia. - W tej chwili wytrwale nad tym pracujemy, także z przedsiębiorcami, którzy zajmują się tą branżą. Jest to bardzo trudna decyzja, ale jeśli to się nie zmieni, będziemy musieli ją podjąć i to w dość krótkim czasie - stwierdził.  

Pytany przez dziennikarza Polsat News o to, jakie są prognozy Ministerstwa Zdrowia odnośnie zachorowań w najbliższych dniach Kraska poinformował, że resort przewiduje jeszcze w najbliższych dniach wzrost zachorowań. 

Kraska informował, że jest w stałym kontakcie z minister edukacji w sprawie powrotu dzieci do szkół. Dziennikarze zwrócili jednak uwagę, że problemy w komunikacji występują na poziomie dyrektorów szkół i lokalnych sanepidów i czy nie powinno to zostać jakoś usystematyzowane. -  Na spotkaniu w MEN podjęliśmy decyzję aby wszyscy powiatowi inspektorzy sanitarni spotkali się z dyrektorami szkół, żeby to było spotkanie twarzą w twarz i żeby te pytania mogły być na tym forum wyjaśnione - poinformował Kraska, podkreślając, że do piątku w całej Polsce mają się odbyć takie spotkania.  

Od soboty 8 sierpnia w powiatach z największym dobowym wzrostem zakażeń koronawirusem pojawiły się dodatkowe ograniczenia. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zakłada ono m.in. wyodrębnienie wspomnianych dwóch stref: czerwonej i żółtej. Czerwone powiaty to te, w których wskaźnik przyrostu nowych przypadków na 10 tys. mieszkańców przekracza 12 w ciągu 14 dni poprzedzających dzień publikacji. Żółte to miejsca, gdzie wykryto od sześciu do 12 nowych przypadków. 

Strefa czerwona. Jakie obostrzenia? 

W czerwonych powiatach jest obowiązek noszenia maseczek lub przyłbic wszędzie w przestrzeni publicznej. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą się odbywać w grupie do 50 osób. Restauracje i gastronomia obowiązuje zasada zakrywania ust i nosa oraz maksymalnie jedna osoba na cztery m kw. Kościoły i miejsca kultu religijnego mają limity maksymalnie jedna osoba na cztery m kw., do 150 osób na zewnątrz.

W powiatach w czerwonej strefie w kinach zajęte może być 25 proc. miejsc. Parki rozrywki i wesołe miasteczka są nieczynne. Targi i konferencji nie odbywają się. Siłownie, kluby i centra fitness mają ograniczenie - jedna osoba na 10 m kw. Wydarzenia sportowe mogą się odbywać, ale bez publiczności.

Strefa żółta. Obostrzenia 

W "żółtych" powiatach w przestrzeni publicznej nie trzeba nosić maseczek lub przyłbic. Należy natomiast zachowywać 1,5 metrowy dystans społeczny. Obowiązuje także ograniczenie liczby osób na weselach i innych imprezach rodzinnych do 100. W restauracjach i gastronomii należy zakrywać usta i nos, jest też limit: jedna osoba na cztery m kw. 

Limity obowiązują także w kinach - 25 proc. zajętych miejsc. W strefie żółtej przy organizacji targów i kongresów obowiązuje m.in. limit jedna osoba na cztery m kw. W parkach rozrywki i wesołych miasteczkach może przebywać jedna osoba na pięć mkw. Limity w siłowniach i centrach fitness to jedna osoba na siedem m kw. Wydarzenia sportowe mogą odbywać, ale przy 25 proc. widowni.

Koronawirus w Polsce

Zakażenia i zgony. Dane dzienne

52
2
57
2
53
17
43
1
7
43
15
55
2
135
2
20
41
28
37
2
61
1
122
2

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje