Reklama

Reklama

Koronawirus w Polsce. Lista powiatów żółtych i czerwonych

W części regionów w Polsce, gdzie zaobserwowano większą liczbę zakażeń, obowiązują dodatkowe obostrzenia. Wyjaśniamy, gdzie, według najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia, znajdują się powiaty żółte i powiaty czerwone.

Od soboty (8 sierpnia) w powiatach z największym dobowym wzrostem zakażeń koronawirusem pojawiły się dodatkowe ograniczenia. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zakłada ono m.in. wyodrębnienie wspomnianych dwóch stref: czerwonej i żółtej. Czerwone powiaty to te, w których wskaźnik przyrostu nowych przypadków na 10 tys. mieszkańców przekracza 12 w ciągu 14 dni poprzedzających dzień publikacji. Żółte to miejsca, gdzie wykryto od sześciu do 12 nowych przypadków. 

Lista powiatów czerwonych i żółtych

Reklama

Według najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia za strefę czerwoną uznawane są powiaty wieluński w województwie łódzkim; nowosądecki i miasto na prawach powiatu Nowy Sącz w województwie małopolskim; miasto na prawach powiatu Ruda Śląska, powiat rybnicki, miasto na prawach powiatu Rybnik i powiat wodzisławski w województwie śląskim; ostrzeszowski w województwie wielkopolskim i Jastrzębie-Zdrój, miasto na prawach powiatu w województwie śląskim.

Do strefy żółtej zalicza się powiaty pszczyński w województwie śląskim, wieruszowski w województwie łódzkim, raciborski w województwie śląskim, nowotarski, limanowski w województwie małopolskim, grajewski w województwie podlaskim, cieszyński, miasto na prawach powiatu Żory w województwie śląskim, miasto na prawach powiatu Biała Podlaska w województwie lubelskim.

W strefie żółtej i czerwonej obowiązuje między innymi nakaz noszenia maseczek wszędzie w przestrzeni publicznej. Dotyczy to także ulic i parków. W strefie czerwonej nie wolno organizować między innymi wydarzeń kulturalnych z udziałem publiczności, w strefie żółtej może w nich uczestniczyć tylko jedna czwarta publiczności, podobnie w przypadku wydarzeń sportowych, czy kongresów. 

W strefie czerwonej wolno organizować wesela do 50 gości, w strefie żółtej do 100. Podobne progi liczby uczestników dotyczą innych imprez i spotkań. Dodatkowe ograniczenia w transporcie zbiorowym dotyczą tylko strefy czerwonej. W pojeździe może przebywać liczba osób odpowiadająca połowie miejsc siedzących, albo 30 proc. wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji pojazdu. Połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama