Reklama

Koronawirus w Polsce. Kiedy będą otwarte restauracje? Waldemar Kraska komentuje

Jeśli w najbliższym tygodniu nie wystąpią nowe ogniska koronawirusa, to od poniedziałku 18 maja 2020 możliwe będzie zniesienie kolejnych zakazów, dotyczących między innymi funkcjonowania restauracji - ocenił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Łagodzenie restrykcji może nie dotyczyć niektórych części Śląska, gdzie - w razie pogorszenia sytuacji - rozważa się lokalne przywrócenie obostrzeń.

W trzecim etapie znoszenia ograniczeń rząd planuje też otwarcie zakładów fryzjerskich i kosmetycznych. Szczegóły mają zostać opracowane w przyszłym tygodniu.

Nadal jednak będzie obowiązywał na przykład obowiązek zachowania dwumetrowych odstępów, czy zakrywania nosa i twarzy w miejscach publicznych.

Waldemar Kraska podkreślił, że przestrzeganie reżimu sanitarnego będzie podstawą przy znoszeniu wszelkich ograniczeń.

Na Śląsku przywrócenie obostrzeń?

Ministerstwo Zdrowia rozważa, czy w przypadku pogorszenia sytuacji na Śląsku nie powrócić lokalnie do niektórych obostrzeń.

Reklama

Województwo śląskie jest najbardziej dotknięte epidemią koronawirusa. Tylko w niedzielę 10 maja potwierdzono tam 171 nowych przypadków zakażenia Sars-Cov-2. Tym samym bilans zakażonych w regionie wzrósł do 3566. 

Wiceminister podkreślił, że propozycja na razie jest tylko na etapie rozważań, a ewentualne cofnięcie ograniczeń mogłoby dotyczyć młodzieży w wieku 13-19 lat, która obecnie może poruszać się poza domem bez rodziców czy opiekunów.

Resort zdrowia przekazał, że 9 maja na Śląsku wykonano ponad trzy tysiące testów na obecność koronawirusa, w tym 2800 wśród górników oraz ich rodzin. 10 maja w tym województwie w ciągu doby liczba testów ma wzrosnąć do 5 tysięcy. Ponadto w kopalniach, w których doszło do zakażeń, ograniczono pracę. Górnicy w czasie wolnym zachęcani są przez kopalnie do pozostania w domach. Spółki uruchomiły również specjalne infolinie oraz zaangażowały psychologów do pomocy zakażonym górnikom.

Ładowanie...
Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy