Reklama

Reklama

​Koronawirus w Polsce. Janusz Cieszyński: Sytuacja na Śląsku pod kontrolą

Obecnie sytuacja na Śląsku jest już pod kontrolą; mamy kilkanaście tysięcy osób zbadanych, z których 600 miało wynik pozytywny, to ok. 5 proc. z przetestowanych - powiedział we wtorek wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o 235 nowych zakażeniach koronawirusem i kolejnych 16 zgonach. Najwięcej zakażeń odnotowano w woj. śląskim - 204. Łącznie zakażenie koronawirusem potwierdzono dotąd u 16 tys. 561 osób, z których 827 zmarło.

Wiceminister zdrowia na konferencji prasowej podkreślił, że to już kolejny dzień, kiedy zdecydowana większość przypadków pochodzi z woj. śląskiego. "Od samego początku, kiedy otrzymaliśmy informację o sytuacji na Śląsku, o sytuacji (w kopalni-PAP) w Jankowicach, zostały tam skierowane dodatkowe siły, zarówno jeśli chodzi o inspekcję sanitarną jak i inne służby" - wskazał Cieszyński.

Reklama

Podziękował wojewodom i inspektorom sanitarnym za dobrą współpracę.

"Sytuacja pod kontrolą"

"Obecnie sytuacja jest już pod kontrolą. Mamy kilkanaście tysięcy osób zbadanych, 600 z nich miało wynik pozytywny, co daje ok. 5 proc. To istotnie mniej niż w tych pierwszych rzutach, kiedy mieliśmy obawy, że możemy mieć nawet do czynienia z kilkunastoma procentami przypadków pozytywnych. Widzimy, że ta sytuacja jest już coraz bliżej pozytywnego zakończenia" - podkreślił wiceszef MZ.

Dodał, że oprócz górników testowani są także członkowie ich rodzin. "Ta akcja będzie kontynuowana prawdopodobnie do końca tygodnia. O jej wynikach będziemy informować na bieżąco" - zapewnił.

Cieszyński pytany na konferencji, kiedy będą podjęte ewentualne decyzje dotyczące zdejmowania obostrzeń, odpowiedział, że ta informacja będzie przekazywana przez Kancelarie Premiera. "Jestem przekonany, że w tym tygodniu będziemy mogli zapowiedzieć, że ten kolejny etap odmrażania gospodarki i życia społecznego jest przed nami. Myślę, że to będą dobre wiadomości dla wszystkich" - powiedział.

Szczególny reżim?

Dopytywany, czy możliwe jest podjęcie odrębnych decyzji w sprawie Śląska, podkreślił, że przepisy ustawy przewidują taką możliwość. "Oczywiście jeżeli taka będzie sytuacja epidemiczna i jeśli takie będą rekomendacje inspekcji sanitarnej, to jak najbardziej jest możliwe, że wobec konkretnych regionów, w tym Śląska, będzie zastosowany jakiś szczególny reżim. Na ten moment czekamy na dokładne informacje i propozycje" - przekazał Cieszyński.

Według ostatnich, opublikowanych w poniedziałek po południu danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, liczba osób z potwierdzonym zakażeniem w regionie wynosi obecnie 3779 (o 71 więcej, niż w poniedziałek rano).

W kwarantannie domowej przebywa w woj. śląskim (decyzje sanepidu, bez danych policji) 5 800 osób, a 7 047 osób jest pod nadzorem sanitarnym. Zmarło 150 osób, 905 wyzdrowiało, w szpitalach leczonych jest 416 osób. Dla regionu przebadano 42 604 próbki.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy