Reklama

Koronawirus w Polsce. Ilu Polaków na kwarantannie?

Ministerstwo Zdrowia podało, że pacjenci z koronawirusem zajmują obecnie 15 447 łóżek covidowych w szpitalach. 666 689 osób jest objęte kwarantanną. Tydzień temu, 24 stycznia, w szpitalach było 13 675 pacjentów, w tym 1234 potrzebowało respiratorów. Na kwarantannie przebywało wtedy 819 306 osób.

Ministerstwo podało jednocześnie, że w sumie jest dostępnych 30 470 łóżek dla pacjentów z COVID-19. Liczba dostępnych respiratorów to z kolei 2718.

Z najnowszych danych wynika również, że 666 689 osób jest objęte kwarantanną. To o 96 915 mniej niż w niedzielę. 

Dotychczas wyzdrowiało 4 013 430 osób.

Koronawirus w Polsce. Zmiany dotyczące kwarantanny

Obowiązkowa kwarantanna w Polsce została skrócona z 10 do siedmiu dni. Jednak czas izolacji, w przypadku potwierdzenia COVID-19, pozostaje bez zmian.

- Skracamy okres przebywania na kwarantannie do siedmiu dni. Korzystamy tutaj z doświadczenia innych krajów - mówił premier Mateusz Morawiecki, wskazując, że podobne rozwiązania wprowadziły także Niemcy, Francja, Belgia, Włochy czy Grecja.

Reklama

Zaznaczył, że jest to także zgodne z zaleceniami europejskich agencji.

- Przy tym wszystkim chcemy utrzymać możliwie wszystkie inne usługi medyczne, świadczenia medyczne tak, by nie było sytuacji takiej, że ze względu na koronawirusa pozostała część służby zdrowia: onkologia, ortopedia i wszystkie inne - po prostu w dużym stopniu są zakłócone. Postaramy się zrobić wszystko, żeby uruchomić dodatkowe mechanizmy, które będą utrzymywały także aktywną, pozostałą część służby zdrowia - oświadczył Morawiecki.

Rządzący zapowiedzieli dalsze skracanie kwarantanny. Zmieniają się także zasady izolacji medyków i służb mundurowych po zakażeniu koronawirusem. 

Czytaj więcej: NOWE ZASADY KWARANTANNY. PREMIER I MINISTER ZDROWIA OGŁOSILI ZMIANY

W niedzielę Ministerstwo Zdrowia informowało, że w szpitalach przebywa 15 029 osób zakażonych koronawirusem. Liczba zajętych respiratorów wynosiła 1056 sztuk. 

Dokładnie tydzień temu, 24 stycznia, przekazano, że w szpitalach jest 13 675 pacjentów z COVID-19, w tym 1234 chorych podłączonych do respiratorów. Na kwarantannie przebywało 819 306 osób.

Miliony ludzi na kwarantannie. Techniczny lockdwon

- Milion osób w kwarantannie to liczba bardzo duża, a należy się spodziewać jeszcze większych. Tak potężne liczby osób w izolacji to techniczny lockdown. Niewprowadzony przepisem, a spowodowany rozwojem pandemii, ale efekt jest taki sam - część pracowników nie pracuje, bo jest w izolacji, część pracuje, ale zdalnie - mówił w czwartek (tego dnia Ministerstwo Zdrowia podało, że na kwarantannie przebywa 1 010 761 osób) rozmowie z Interią prof. Andrzej Fal, prezes Polskiego Towarzystwo Zdrowia Publicznego. 

Zdalnie działają obecnie w Polsce też uczniowie - od czwartku część dzieci i nastolatków uczy się w ten sposób. Przed komputerami zasiedli uczniowie klas V-VIII i szkół średnich.

Jak wskazuje prof. Fal, wiele krajów na świecie zmaga się z problemem "technicznego lockdownu", dlatego część z nich skraca okres kwarantanny. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Pandemia koronawirusa | COVID-19 | szpitale | zajęte łóżka | Omikron

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy