Reklama

Reklama

Koronawirus w Polsce. Coraz mniej testów na dobę

W ciągu doby wykonano ponad 4,6 tys. testów na obecność koronawirusa - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Z danych resortu wynika, że liczba przeprowadzanych testów spada z dnia na dzień.

Według najnowszego komunikatu MZ, w ciągu ostatniej doby w Polsce przebadano ponad 4,6 próbek w kierunku koronawirusa.

Dzień wcześniej, w poniedziałek 13 kwietnia ministerstwo informowało o ponad 5,6 tys. testach w ciągu minionej doby. W niedzielę 12 kwietnia przekazano, że takich badań przeprowadzono 8,4 tys. w ciągu doby. 11 kwietnia zaś informowano, że poprzedniej doby wykonano ponad 11,2 tys. testów.

W sumie w kraju - jak wynika z danych resortu zdrowia - w kierunku koronawirusa przebadano dotąd 148 tys. 321 próbek.

Szumowski: Mamy potencjał. Nie wiem, dlaczego go nie wykorzystujemy

- Mamy potencjał, aby wykonywać 20 tys. testów na koronawirusa na dobę, trudno powiedzieć, dlaczego go nie wykorzystujemy - mówił we wtorek rano na antenie RMF FM minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Reklama

Minister był pytany o możliwości wykonywania większej liczby testów na koronawirusa. Prowadzący audycję Robert Mazurek zauważył, że według planu wychodzenia z kwarantanny przedstawionego przez Jarosława Gowina powinniśmy wykonywać 60-80 tys. testów na dobę.

"To, co możemy zrobić jako Ministerstwo Zdrowia, to dajemy te testy wszędzie, gdzie możemy. Prosimy o to, by robić maksymalną liczbę. Mamy potencjał laboratoriów 20 tys. na dobę. Były święta, zrobiono 5,5 tys. w poniedziałek wielkanocny. Co prawda w piątek było to 11,2 tys., więc potencjał jest większy niż robimy" - podkreślił Szumowski.

Szef resortu zdrowia dopytywany o to, dlaczego, skoro - jak twierdzi - są testy na koronawirusa, nie wykonuje się ich więcej, odpowiedział, że testy są i trudno powiedzieć, dlaczego nie wykorzystujemy potencjału, "nie są kierowani pacjenci na testy, apelujemy i prosimy o to, by było jak najwięcej tych testów".

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy