Reklama

Reklama

Koronawirus w Polsce. Co z parkami narodowymi? Decyzja po południu

Na godz. 11 w poniedziałek (20 kwietnia) zaplanowano zdalne spotkanie dyrekcji polskich parków narodowych, po którym mają zostać wydane komunikaty o ewentualnym otwarciu poszczególnych parków. To odpowiedź na ministerialne zarządzenie.

W związku z luzowaniem obostrzeń, związanych z epidemią, od poniedziałku otwarte są ścieżki spacerowe w lasach czy parkach krajobrazowych. Jeżeli chodzi o udostępnienie parków narodowych dla turystów, to według wytycznych Ministerstwa Środowiska ich dyrektorzy mają sami podjąć decyzję o otwarciu całości bądź części parku.

Na poniedziałkowym wirtualnym spotkaniu dyrektorów parków narodowych mają być omawiane sposoby udostępniania szlaków turystycznych w poszczególnych parkach.

"Mamy pewne obawy"

"Przyjmujemy do wiadomości rozporządzenie ministerstwa, że całe parki nie mogą być zamknięte, a udostępnione mogą być np. poszczególne szlaki turystyczne. Trzeba zaznaczyć, że parki narodowe mają różną specyfikę. Nie każdy generuje duży ruch turystyczny. Otwarcie szlaków w części parków narodowych spowoduje ruch jedynie lokalny, spacerowy, a w innych parkach - jak w tatrzańskim, karkonoskim czy nadmorskim - otwarcie spowoduje generację ludzi i bardzo duży ruch turystyczny" - wyjaśniła Paulina Kołodziejska z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Reklama

"Mamy pewne obawy, ponieważ otwarcie nawet wybranych odcinków szlaków w Tatrach spowoduje u nas generację dużego ruchu i koncentrację ludzi" - dodała.

Szczegółowych komunikatów, co do ewentualnego otwarcia poszczególnych parków, należy spodziewać się około godz. 13.

Nie wszystkie parki są zamknięte

Jak sprawdza się rozwiązanie z otwarciem części szlaków, dyrekcje poszczególnych parków mogą obserwować na przykładzie między innymi Karkonoskiego Parku Narodowego, największego na Dolnym Śląsku parku narodowego, do którego od poniedziałku można ponownie wchodzić. Zamknięta pozostaje jednak część szlaków.  

Z powodu ograniczeń w przekraczaniu granicy z Czechami zamknięta jest Droga Przyjaźni - szlak czerwony, grzbietowy od Mokrej Przełęczy do Przełęczy Okraj wraz ze Śnieżką. Z kolei z powodu ograniczeń epidemicznych zamknięty jest Wodospad Kamieńczyka. Zamknięte są też wiaty i strefy wypoczynku.

Władze Karkonoskiego Parku Narodowego podały też w poniedziałek, że ze względu na zagrożenie lawinowe nieczynne są: szlak czerwony przez Kocioł Łomniczki (Kocioł pod Śnieżką); szlak żółty od schroniska Pod Łabskim Szczytem w stronę Śnieżnych Kotłów; szlak zielony od schroniska Pod Łabskim Szczytem; szlak niebieski na Śnieżkę (Droga Jubileuszowa); szlak żółty przez Biały Jar; szlak zielony od górnej stacji wyciągu na Szrenicę do skrzyżowania ze szlakiem czerwonym przy skałkach Trzy Świnki oraz szlak niebieski od Domku Myśliwskiego do schroniska Samotnia.

Jak podano, zamknięte są też z powodów przyrodniczych, dla ochrony cietrzewi i sokołów wędrownych, szlaki: niebieski od Domku Myśliwskiego do Schroniska Samotnia; zielony tzw. Ścieżka nad Reglami od schroniska pod Łabskim Szczytem do Rozdroża pod Wlk. Szyszakiem; żółty od schroniska pod Łabskim Szczytem w kierunku Śnieżnych Kotłów; niebieski od Skalnego Stołu do Przełęczy Okraj; zielony od Polany Bronka Czecha do szlaku czerwonego niedaleko Słonecznika.

Szykuje się otwarcia kolejnych parków

Drugi z dolnośląskich parków - Park Narodowy Gór Stołowych - zostanie otwarty najprawdopodobniej w poniedziałek po godzinie 12.00. Wicedyrektor parku Bartłomiej Jakubowski stwierdził, że jego władze czekają na publikację zarządzenia o otwarciu parku.

"To się prawdopodobnie stanie po godzinie 12.00. Wówczas też park zostanie otwarty" - powiedział Jakubowski. Wicedyrektor dodał, że nadal zamknięte będą dwie największe atrakcje parku - Szczeliniec Wielki i Błędne Skały.

Wyjazd w Bieszczady możliwy?

"W związku z ogłoszeniem pierwszego etapu łagodzenia obostrzeń, informujemy, iż począwszy od poniedziałku udostępniamy szlaki piesze" - stwierdził z kolei zastępca dyrektora Bieszczadzkiego Parku Narodowego, dr Przemysław Wasiak.

Jednocześnie przypomniał o obowiązku "zasłaniania twarzy na parkingach, czy powierzchniach widokowych oraz o zachowywaniu dwumetrowych odstępów". "Korzystanie z wiat nie jest dozwolone. Nieczynne są pola biwakowe. Na terenach leśnych nie ma obowiązku zasłaniania twarzy" - dodał dr Wasiak.

Poprosił turystów o "dostosowanie się do poleceń Służby Parku i zaznaczył: "Na bieżąco będziemy wydawać kolejne szczegółowe komunikaty".

W ciągu dnia o udostępnieniu tras turystycznych poinformuje także Magurski Park Narodowy.

Wyjście na plażę dozwolone?

W poniedziałek zostały także otwarte parki z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego - poinformowało w poniedziałek biuro prasowe zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego.

W skład zespołu wchodzą Szczeciński Park Krajobrazowy "Puszcza Bukowa", Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry, Cedyński Park Krajobrazowy, fragment Parku Krajobrazowego "Ujście Warty" (druga część należy do województwa lubuskiego), Iński Park Krajobrazowy i Drawski Park Krajobrazowy. Zarządzają nimi poszczególne nadleśnictwa, na których terenie leżą parki.

Otwarte są także dwa parki narodowe leżące na terenie województwa zachodniopomorskiego: Woliński i Drawieński.

Woliński Park Narodowy (WPN) zajmuje powierzchnię blisko 110 km kw., znajduje się w środkowo-zachodniej części wyspy Wolin. Od poniedziałku dostępne są także plaże - w tym także te leżące na terenie WPN m.in. plaża w Międzyzdrojach.

Położony ok. 100 km od Szczecina Drawieński Park Narodowy znajduje się na terenie trzech województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. Lasy zajmują tu ponad 80 proc. powierzchni. Na rzekach - m.in. na Drawie - odbywają się często spływy kajakowe. 

Nadleśnictwa przypominają

Nadleśnictwa na swoich stronach internetowych przypominają, że w lasach nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa, ale apelują o zachowanie ostrożności. Nadal wyłączone z użytku są wiaty, miejsca biwakowe, leśne siłownie, place zabaw, wieże czy tarasy widokowe.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje