Reklama

Reklama

​Koronawirus w Polsce. Apel rektorów uczelni medycznych do osób publicznych

Rektorzy dziewięciu uczelni medycznych apelują do osób mających wpływ na opinię publiczną - polityków, pracowników mediów i systemu opieki zdrowotnej - o rozważne wypowiedzi w sprawie pandemii COVID-19. Piszą między innymi o wprowadzaniu opinii publicznej w błąd.

"W ostatnim czasie z dużym niepokojem obserwujemy wypowiedzi niektórych polityków na temat sukcesu w walce z epidemią COVID i rychłej perspektywy końca epidemii" - czytamy we wspólnym stanowisku rektorów.

Reklama

"W imieniu środowiska uczelni medycznych pragniemy zwrócić uwagę, że stwierdzenia o przezwyciężeniu epidemii w Polsce i mniejszej aktywności wirusa odpowiedzialnego za infekcje COVID-19 w okresie letnim są zdecydowanie przedwczesne i wprowadzają opinię publiczną w błąd, co może skutkować znacznym zwiększeniem liczby przypadków i doprowadzić do kolejnych tragedii" - przekonują rektorzy. 

Apel o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa

Podkreślają, że obecnie jedynym skutecznym sposobem na ograniczenie rozprzestrzeniania COVID-19 jest utrzymywanie dystansu społecznego, stosowanie środków ochrony dróg oddechowych, szczególnie w pomieszczaniach zamkniętych, oraz badania molekularne w kierunku zakażenia SARS-CoV-2.

"W związku z powyższym zwracamy się z apelem do wszystkich obywateli naszego kraju o przestrzeganie powyższych zasad" - piszą rektorzy.

Podkreślają przy tym, że szczepienia na grypę są uznaną i rekomendowaną przez autorytety naukowe metodą profilaktyki zachorowań i w istotny sposób zmniejszają ryzyko hospitalizacji i zgonu z powodu grypy. 

Prośba o odpowiedzialność m.in. do polityków i mediów

"Prosimy także o rozwagę i odpowiedzialność w wypowiedziach oraz zachowaniach osób mających duży wpływ na opinię publiczną, a w szczególności przedstawicieli rządu, parlamentu, mediów i pracowników systemu opieki zdrowotnej" - apelują.

Stanowisko, datowane na 14 lipca br., podpisali: prorektor UJ ds. Collegium Medicum; prorektor ds. Collegium Medicum, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie; rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego; rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego; dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego; rektor Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu; p.o. rektora Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu; rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie; prorektor ds. Collegium Medicum, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama