Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek po południu (5 czerwca) o 233 nowych zakażeniach SARS-CoV-2 w Polsce. Resort przekazał też, że z powodu COVID-19 zmarło kolejnych dziesięć osób. Liczba zdiagnozowanych przypadków w naszym kraju wzrosła tym samym do 25 410, a zgonów do 1137. Wyzdrowiało 12 410 pacjentów. Tylko w piątek zarejestrowano 362 nowe przypadki i 20 ofiar śmiertelnych.
233 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w naszym kraju dotyczą: 96 osób ze Śląska, 58 osób z Mazowsza, 47 z woj. łódzkiego, 13 z Dolnego Śląska, 12 z Małopolski, dwóch z Podlasia i po jednym z województw: lubelskiego, lubuskiego, pomorskiego, świętokrzyskiego i zachodniopomorskiego.
Zmarło także kolejnych dziesięć osób - podaje resort. Są to: 72-latek z Wałbrzycha, trzy osoby z Wrocławia (88-latka, 90-latka i 93-latek), 69-letnia kobieta z Bolesławca, 76-latek z Tychów, trzy osoby z Gliwic (76-latek, 45-latka i 70-latek), a także 70-letni mężczyzna z Cieszyna.
"Większość osób miała choroby współistniejące" - czytamy w komunikacie.
Liczba zakażonych koronawirusem wynosi tym samym 25 410, z czego 1137 osób zmarło, a 12 410 wyzdrowiało. Tylko w piątek zarejestrowano 362 nowe przypadki i 20 ofiar śmiertelnych.
Sprawdź dane z porannego komunikatu MZ.
Koronawirus w Polsce
Zakażenia i zgony. Dane dzienne
O pierwszym przypadku koronawirusa w Polsce poinformowano 4 marca. W czwartek, 4 czerwca, minęły więc dokładnie trzy miesiące od oficjalnego zarejestrowania wirusa w kraju.
SARS-Cov-2 jest nowym szczepem koronawirusa, który wywołuje zespół ostrej niewydolności oddechowej i prowadzi do ciężkiego zapalenia płuc.
Wirus bardzo łatwo przenosi się między ludźmi drogą kropelkową, na przykład podczas kichania albo kaszlu.
Jedna osoba jest w stanie w błyskawicznym tempie zakazić się od drugiej, zwłaszcza w zatłoczonych, zamkniętych przestrzeniach lub w trakcie bliskich kontaktów.
Najczęstsze objawy koronawirusa to: wysoka gorączka (powyżej 38 stopni), kaszel, duszności, problemy z oddychaniem, bóle mięśni, zmęczenie. Eksperci wskazują, że zakażeniu koronawirusem towarzyszy też często utrata węchu i smaku.
Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki: