Reklama

Reklama

Koronawirus w kilku szkołach. Napływają informacje z regionów

W trzech na ponad 2,3 tys. szkół w woj. kujawsko-pomorskim występują problemy związane z zakażeniami koronawirusem SARS-CoV-2. Podobne informacje napływają także z kolejnego województwa - zachodniopomorskiego. Tam problemy także ma kilka placówek.

Z informacji przekazanych przez kujawsko-pomorskiego kuratora oświaty Marka Gralika wynika, że w przytłaczającej większości placówek oświatowych w regionie nauka w formie stacjonarnej rozpoczęła się 1 września i prowadzona jest bez przeszkód i kłopotów wywołanych przez zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

Zakażony pracownik podstawówki

Jak wcześniej informowała PAP, nowy rok szkolny nie rozpoczął się we wtorek w Szkole Podstawowej nr 47 w Bydgoszczy z powodu stwierdzenia zakażenia koronawirusem jednego z pracowników pedagogicznych. 

Zajęcia zawieszono do 7 września. Później potwierdzono zakażenie drugiej osoby.

Reklama

"W tym przypadku zawieszenie zajęć do 7 września odbywa się za zgodą sanepidu. W niedzielę poznamy wyniki testów osób, które są na kwarantannie. Od tego zależą decyzje, które będą podejmowane w poniedziałek. Jeżeli testy potwierdzą, że nie ma więcej zakażonych osób, to od 8 września szkoła będzie prowadziła normalne stacjonarne nauczanie. Jeżeli zakażeń będzie kilka — możliwe jest przejście na tryb pracy hybrydowej. W najmniej optymistycznym wariancie, gdyby zakażeń było dużo, możliwe jest wprowadzenie zdalnego nauczania" - powiedział Gralik.

68 nauczycieli na kwarantannie

Kolejny nauczyciel z Zespołu Szkół w Unisławiu (kujawsko-pomorskie) jest zakażony koronawirusem — poinformował z kolei wójt gminy Jakub Danielewicz. Na kwarantannę trafiło 68 nauczycieli. Sanepid zadecydował o nauczaniu zdalnym, które będzie realizowane od poniedziałku.

Jak informowała we wtorek nauczycielka z Zespołu Szkół w Unisławiu, jest ona zakażona koronawirusem. Dyrekcja placówki dostała informację o zakażeniu już po wtorkowym rozpoczęciu roku w placówce.

Sytuacja ta spowodowała objęcie kwarantanną 31 osób.

"Znamy wynik pierwszej testowanej osoby z kadry pedagogicznej i niestety jest to wynik pozytywny. W związku z tym sanepid zadecydował o kwarantannie wszystkich nauczycieli, którzy uczestniczyli w poniedziałkowej radzie pedagogicznej. To łącznie 68 osób. Kwarantanną nie jest objętych tylko kilka osób z kadry, które z powodów osobistych nie mogły uczestniczyć w tej radzie" - przekazał wójt.

Dodał, że nadal oczekiwane są wyniki 30 wymazów. Jako że zdecydowana większość kadry objęta została kwarantanną, sanepid wydał w piątek decyzję o zezwolenie na nauczanie zdalne od poniedziałku. We wtorek dyrektor szkoły skorzystał do piątku 4 września z instytucji dni dyrektorskich, więc dzieci i tak nie chodziły w tym tygodniu do placówki.

"Mamy już potwierdzenie zgody sanepidu na nauczanie zdalne od poniedziałku. Nauczyciele będący na kwarantannie nie mogą opuszczać swoich domów, więc z nich będą realizowali ten obowiązek" - przyznał wójt.

W Zespole Szkół w Unisławiu, na który składają się szkoła podstawowa, branżowa i liceum ogólnokształcące, uczy się kilkaset dzieci.

Cała klasa na kwarantannie

Trzecia placówka, w której występują problemy związane z koronawirusem, to Szkoła Podstawowa w Wałdowie w gminie Sępólno Krajeńskie.

"Tam także prowadzone będą badania. Na kwarantannę skierowano uczniów jednej klasy i pracowników mających z nimi kontakt. Najprawdopodobniej wirus pojawił się w szkole dlatego, że zakażone zostało dziecko jednego z pracowników DPS-u w tym powiecie, w którym występuje ognisko koronawirusa. W tym przypadku wyniki również poznamy dziś albo jutro i także od tego zależała będzie decyzja — być może o nauczaniu zdalnym dla jednej klasy" - podkreślił Gralik.

Kwarantanna dla uczniów dwóch klas

Na kwarantannę trafili również uczniowie dwóch klas technikum Zespołu Szkół Rolniczych CKP w Świdwinie (zachodniopomorskie). Powodem jest wykrycie koronawirusa u dwóch uczennic. 

Zalecono tam naukę w trybie zdalnym - poinformowała rzeczniczka wojewódzkiego Sanepidu Małgorzata Kapłan. Kwarantanna, jak podała Kapłan, obowiązywać ma do 13 września.

Kwarantanną objęto ok. 80 uczniów dwóch klas pierwszych technikum i osoby z kontaktu z nimi - razem ok. 200 osób.

Dwie uczennice miały zostać zakażone koronawirusem podczas wakacyjnego obozu w górach. Pojawiły się w szkole jedynie na apelu 1 września, który był zorganizowany w reżimie sanitarnym wyłącznie dla uczniów klas pierwszych. Zajęć dydaktycznych nie rozpoczęły, ponieważ wykonane im testy na COVID-19 były dodatnie.

ZSR CKP w Świdwinie to szkoła, w której naukę ponadgimnazjalną pobiera ok. 1000 osób.

Nauczycielka zakażona

W Zachodniopomorskiem Szkoła Podstawowa im. ks. Barnima I w Żabnicy (powiat gryfiński) nie rozpoczęła roku szkolnego w normalnym trybie. Tu do 6 września nauka prowadzona będzie w trybie zdalnym w związku z zakażeniem koronawirusem nauczycielki i koniecznością objęcia kwarantanną pracowników szkoły.

Nadzorem epidemiologicznym objęte są trzy szkoły Koszalinie: całe II Liceum Ogólnokształcącego, jedna klasa w V LO i cztery w Zespole Szkół nr 9.

"Nie ma tam dodatniego przypadku. Tylko jest osoba na kwarantannie, więc osoby z kontaktu są pod nadzorem epidemiologicznym" - podała Kapłan.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy