Reklama

Koronawirus. Szef GIS: Wszyscy musimy nosić maseczki

"Myślę, że prezydent podczas zaprzysiężenia maseczki nie powinien mieć, dlatego że pewnie będzie przemawiał. Będzie musiał także złożyć przysięgę i raczej ta maseczka by w istotny sposób przeszkadzała" - mówił w Rozmowie w samo południe w RMF FM Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas. Podkreślił, że Andrzej Duda będzie mógł obyć się bez maski, bo będzie zachowywał "istotny dystans" od reszty. "Parlamentarzyści i zaproszeni goście tęż będą zachowywać dystans, nie tak duży jak pan prezydent, ale będą już mieli obowiązek założenia maseczek" - powiedział.

Jarosław Pinkas podkreślił także, że "wszyscy musimy nosić maseczki, chociaż ich naprawdę nie lubimy".

"Czy się lubi czy nie, to nie ma znaczenia. W tej sytuacji epidemiologicznej jest to obowiązek społeczny, by się dystansować, nosić maseczkę, myć ręce i stosować się do wszystkich zaleceń Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego" - mówił. 

Paweł Balinowski pytał swojego gościa o to, czy GIS już sprawdza, czy klienci sklepów noszą maseczki. Jarosław Pinkas zapowiedział "zmasowane kontrole" robione wspólnie z policją, ale dodał, że "muszą one mieć odpowiedni kontekst prawny". Inspektor dodał, że liczy na to, iż już w przyszłym tygodniu zostanie uchwalone takie prawo. 

Reklama

Brak maseczki? Pinkas: Tych klientów nie obsługujemy

"Tych klientów nie obsługujemy. Mają obowiązek założyć maseczkę" - tak według Głównego Inspektora Sanitarnego będą brzmieć nowe przepisy dotyczące robienia przez klientów zakupów w sklepach. 

Jarosław Pinkas zdradził w Rozmowie w samo południe w RMF FM szczegóły regulacji przygotowywanych przez KPRM i Ministerstwo Zdrowia. "Prawo za chwileczkę się zmieni i sklepy będą miały obowiązek wymagania od osób, które robią zakupy, maseczek" - stwierdził. 

"Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu takie prawo zostanie uchwalone. I będzie to obowiązek" - stwierdził. 

Co z osobami, które ze względów zdrowotnych nie mogą nosić maseczek? "Tych przeciwwskazań jest niezwykle mało" - ocenił Pinkas. "Jeśli ktoś je ma (...) to z całą pewnością przyłbica jest bezpieczna i takie osoby powinny być zabezpieczone, używać własnych przyłbic" - powiedział gość RMF FM.

15 sierpnia rekomendacje dotyczące otwarcia szkół

"Do 15 sierpnia (zaprezentujemy - red.) rekomendacje GIS i MEN jeżeli chodzi o otwarcie szkół" - mówił gość Pawła Balinowskiego. "Cały nasz zespół epidemiologiczny w GIS (...) pracuje wspólnie z MEN, żeby to było rozsądne, możliwe do wdrożenia i żeby to było jak najszybciej i żeby było jak najmniej powodów do zadawania pytań" - stwierdził. 

"Absolutnie jesteśmy za tym, żeby dzieci rozpoczęły szkołę 1 września" - ocenił Pinkas. 

"Zabezpieczmy się dostępną szczepionką na grypę"

"Zabezpieczmy się dostępną szczepionką na grypę" - apelował GIS w RMF FM. "Będzie dostępna pewnie w połowie września. Zróbmy wszystko, by ten rok był rokiem wysokiej wyszczepialności, żeby lekarze nie mieli problemów diagnostycznych" - stwierdził. 

"Dostałem ostatnio zapewnienie od jednego z potentatów, że każdy Polak będzie miał dostęp do szczepionki, jeżeli będzie potrzebował" - dodał. "Zrobimy wszystko, żeby szczepionka była dostępna" - zadeklarował prof. Pinkas. 

Paweł Balinowski

Karol Pawłowicki

Adam Zygiel

Czytaj na RMF24.pl

RMF FM

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy