Reklama

Reklama

Koronawirus. Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce. Kiedy? Dla kogo? Jak się zapisać?

Proces szczepień przeciwko COVID-19 w Polsce będzie przebiegał w czterech krokach - poinformowała kancelaria premiera. Czy szczepienie będzie obowiązkowe? Kto będzie mógł się zaszczepić w pierwszej kolejności? Na jakich zasadach? Wyjaśniamy.

Proces szczepień przeciwko COVID-19 będzie przebiegał w czterech krokach: rejestracja online, zgłoszenie do punktu szczepień, szczepienie i obserwacja oraz powtórzenie procesu - poinformowała w środę 2 grudnia kancelaria premiera.

Reklama

Jak przekazał szef rządu Mateusz Morawiecki, szczepionki będą darmowe, dobrowolne i dwudawkowe.

W piątek 4 grudnia rusza nabór podmiotów, które zajmą się organizacją punktów szczepień. Także najpóźniej w piątek NFZ ogłosi kryteria naboru. - To nie będzie żaden konkurs, tutaj każdy, kto spełni warunki tego naboru będzie mógł po prostu się zgłosić i będzie automatycznie zakwalifikowany - zapewnił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jak się zarejestrować na szczepienie przeciw COVID-19?

Kancelaria poinformowała, że rejestracja na szczepienie będzie odbywać się:

  • poprzez infolinię,
  • lekarza POZ,
  • na dedykowanej stronie internetowej
  • lub przez Internetowe Konto Pacjenta.

Kto kwalifikuje do szczepień?

Zgłoszenie do punktu szczepień nastąpi po kwalifikacji przez lekarza lub pielęgniarkę. Z kolei powtórzenie procesu ma nastąpić po upływie 21 dni, ale już bez konieczności rejestracji.

Gdzie można się zaszczepić?

Szczepienia przeciwko COVID-19 będą realizowane w placówkach POZ, innych stacjonarnych placówkach medycznych, mobilnych zespołach szczepiących oraz w centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych.

Ile zamówiono dawek?

Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd złożył zamówienia na 45 milionów dawek na szczepionki przeciw koronawirusowi w firmach takich jak Pfizer/BioNTech, AstraZeneca czy Johnson&Johnson. - Jesteśmy gotowi na podpisanie kolejnych umów - zaznaczył. Czytaj więcej: Konferencja premiera o szczepieniach przeciw COVID-19


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje