Reklama

Reklama

​Koronawirus. Rzecznik MZ: Musimy przywyknąć do tych wyników

- Musimy przywyknąć do tych wyników - skomentował najnowszy bilans zakażonych i ofiar koronawirusa w Polsce rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia. - Nasza strategia dotycząca zwalczania COVID-19 polega na działaniu punktowym, a nie stawianiu tamy koronawirusowi - dodał Wojciech Andrusiewicz.

W poniedziałek, 28 września, badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 1 306 osób wobec piątkowego rekordu 1 587. 

Reklama

Resort poinformował w poniedziałek też o śmierci kolejnych 15 chorób. Łącznie od 4 marca, czyli początku epidemii w Polsce, zakażenie potwierdzono już u 88 636 osób. Zmarło 2 447 zakażonych, wyzdrowiało 68 420. Komentując te dane, rzecznik MZ powiedział, że do takich wyników musimy w ciągu najbliższych dni przyzwyczaić się.

- Ta sytuacja w najbliższy dniach na pewno się nie zmieni. Musimy przywyknąć do tych wyników. To, co przewiduje nasza strategia, to nie jest postawienie tamy koronawirusowi, ale mierzenie się z koronawirusem punktowo w tych miejscach, w których istnieje duże zagrożenie, w tych powiatach, gdzie mamy dużą liczbę przypadków, dlatego jest ta gradacja na powiaty żółte i czerwone - powiedział Andrusiewicz.

Dodał, że obecnie będziemy "mieli raczej wymianę między województwami w liczbie odnotowywanych nowych przypadków". Przypomniał też, że nadal obowiązują zasady dotyczące zachowywania dystansu i noszenia maseczek i jeśli nie będziemy ich przestrzegać, to "na pewno w najbliższych dniach możemy osiągnąć większe wyniki niż te 1300-1500 przypadków".

"Nowe szpitale na pewno będą"

- Na pewno będą nowe placówki szpitalne drugiego czy trzeciego poziomu - powiedział Andrusiewicz. - Decyzje administracyjne wojewodów zapadną w ciągu najbliższych godzin - dodał. 

- Decyzja administracyjna jest zawsze przy powoływaniu kolejnych szpitali drugiego czy trzeciego poziomu i łóżek na pierwszym poziomie; tej decyzji na pewno nie unikniemy - powiedział Andrusiewicz podczas konferencji prasowej.

- Na pewno będą to nowe placówki, ale szerzej powiemy o tym, kiedy już zostaną wydane decyzje po stronie wojewodów - dodał. 

Do tej pory głównymi placówkami, które zajmowały się pacjentami z koronawirusem, były szpitale jednoimienne. Strategia walki z pandemią zmienia system zabezpieczenia szpitalnictwa. Zgodnie z jej założeniami lecznictwo szpitalne dla pacjentów z koronawirusem zostało podzielone na trzy poziomy.

W pierwszym poziomie zabezpieczenia znajdą się 374 szpitale należących do tzw. sieci szpitali. Kolejnych 69 decyzji dotyczy oddziałów zakaźnych i obserwacyjno-zakaźnych, które są zakwalifikowane do drugiego poziomu.

Na najwyższym, trzecim poziomie, znalazło się dziewięć szpitali wielospecjalistycznych, w tym Szpital Uniwersytecki w Krakowie. Do placówek wysokospecjalistycznych będą trafiać pacjenci z rozpoznanym koronawirusem, którzy wymagają wysokospecjalistycznego leczenia. Będzie można w nich udzielać świadczeń także osobom, które nie są zakażone koronawirusem. 

Spotkanie ministra zdrowia z lekarzami zakaźnikami

- Zakończyło się spotkanie ministra zdrowia Adama Niedzielskiego z lekarzami zakaźnikami z całej Polski - poinformował rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.

- Takie spotkanie przed chwilą się odbyło - było dość długie, ale bardzo owocne. Nastąpiła wzajemna wymiana informacji. Lekarze zakaźnicy przekazali informacje, jak ich zdaniem system powinien wyglądać - powiedział Andrusiewicz. Podkreślił, że "nie można leczyć pacjentów za pośrednictwem teleporady". - Leczy się na bieżąco z dostępem bezpośrednim do pacjenta. Po to są te cztery kryteria objawowe, żeby każdy nie przechodził tylko przez teleporadę, ale mógł zostać zbadany w gabinecie lekarskim. Taka była idea i ta idea, jak nawet wskazują sami zakaźnicy - jest ideą słuszną - oświadczył rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Zapowiedział, że spotkanie z lekarzami rodzinnymi odbędzie się 1 października bieżącego roku. - Podsumujemy pierwsze tygodnie obowiązywania nowej strategii - powiedział Andrusiewicz. 

Koronawirus w Polsce

13285
299
29896
423
35161
736
6703
141
12116
256
3939
38
20293
475
7111
125
16642
355
31416
587
11730
146
5455
94
5100
72
13718
205
6329
64
9424
156
Ładowanie...

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne