Reklama

Reklama

Koronawirus. PTP: Dzieci z łagodnymi objawami COVID-19 powinny być leczone w domu

Z zaleceń opublikowanych na stronie Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego wynika, że dzieci z podejrzeniem lub rozpoznaniem choroby COVID-19, które mają łagodne objawy, zasadniczo powinny być leczone w domu.

Zalecenie skierowano do pediatrów, lekarzy POZ i leczących dzieci zakażone SARS-CoV-2 w warunkach szpitalnych.

Izolacja

Eksperci podkreślili, że dzieci z podejrzeniem lub rozpoznaniem COVID-19 i z łagodnymi objawami np. gorączką, kaszlem, zapaleniem gardła i z innymi objawami ze strony układu oddechowego zasadniczo powinny być leczone w domu.

W takim przypadku postępowanie opiera się na tym, aby zapobiec rozprzestrzenianiu choroby na inne osoby przez izolowanie, monitorowanie stanu klinicznego i na opiece wspomagającej.

Leczenie objawowe COVID-19 w warunkach ambulatoryjnych jest podobne jak w przypadku innych infekcji górnych dróg oddechowych lub przewodu pokarmowego.

Reklama

Leczenie objawowe i wspomagające dzieci, m.in. wsparcie oddechowe, wyrównanie płynowe, elektrolitowe, monitorowanie w kierunku burzy cytokinowej stanowi podstawę leczenia dzieci z COVID -19, także z ciężką lub krytyczną postacią COVID-19.

Eksperci zaznaczyli, że wskazania do hospitalizacji zależą od stanu klinicznego, wieku dziecka i chorób towarzyszących.

Indywidualne podejście

Lekarze podkreślili, że terapia przeciwwirusowa powinna być rozważana indywidualnie zależnie od przebiegu klinicznego choroby i chorób współistniejących, które mogą zwiększać ryzyko progresji. U dzieci poniżej 12 lat powinna być prowadzona w ramach badań klinicznych, jeśli są takie dostępne, zawsze za zgodą komisji bioetycznej.

Dodatkowo eksperci zwrócili uwagę, że dzieci z ciężką postacią COVID-19 wymagają hospitalizacji w szpitalu, gdzie jest oddział intensywnej terapii.

Lekarze zauważyli, że postępowanie z tą chorobą u dzieci obejmuje również "zarządzanie skutkami pośrednimi, szczególnie niekorzystnymi skutkami dla zdrowia fizycznego i psychicznego długotrwałego przebywania w domu".

Eksperci wymienili zmniejszoną aktywność fizyczną tych dzieci, gorszą jakość diety, izolację społeczną i zwiększone ryzyko przemocy.

Pełna treść zaleceń dostępna jest tutaj.  

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy