Reklama

Reklama

Koronawirus. Premier o szczepionce przeciw COVID-19: Jesteśmy bliżej niż kiedykolwiek

Media obiegła wiadomość niosąca nadzieję - Pfizer i BioNTech SE ogłosiły, że przygotowana przez nich szczepionka jest skuteczna w ponad 90 proc. To jeszcze nie znaczy, że jest gotowa, ale jesteśmy bliżej niż kiedykolwiek - oświadczył w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu we wpisie na Twitterze przypomniał, że amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował w poniedziałek o tym, że rozwijany przez niego projekt szczepionki przeciwko COVID-19 ma ponad 90 proc. skuteczności.

"To jeszcze nie znaczy, że (szczepionka) jest gotowa, ale jesteśmy bliżej niż kiedykolwiek. Apeluję - chrońmy siebie i innych" - podkreślił premier.

Firma Pfizer ogłosiła, że w 2021 r. może wyprodukować do 1,3 mld dawek substancji. Projekt szczepionki jest rozwijany we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE. Premier Morawiecki na poniedziałkowej konferencji prasowej poinformował, że w środę planowane jest podpisanie umowy z BioNTech-Pfizer na dostawę szczepionek. Jak przekazał, Polska chce mieć co najmniej 20 mln szczepionek na koronawirusa i pewnie nastąpi to wiosną przyszłego roku.

Reklama

UE: Kontrakt na 300 mln dawek

Z kolei szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podała na Twitterze, że kierowana przez nią instytucja podpisze kontrakt z tym konsorcjum na 300 mln dawek.

Wstępne rozmowy Komisji Europejskiej z BioNTech-Pfizer na temat zakupu potencjalnej szczepionki przeciwko COVID-19 zakończyły się 9 września. Umowa z konsorcjum ma zapewnić wszystkim państwom członkowskim UE możliwość zakupu szczepionki, jak również przekazania jej w formie darów krajom o niskich i średnich dochodach lub jej redystrybucji w innych krajach europejskich.

Pfizer jest pierwszym koncernem farmaceutycznym, który opublikował dane o przeprowadzonych z sukcesem zakrojonych na szeroką skalę badaniach klinicznych nad szczepionką przeciw COVID-19 - informuje Reuters. Według firmy nie stwierdzono nic, co rodziłoby obawy o bezpieczeństwo użycia szczepionki i w tym miesiącu koncern wystąpi o zezwolenie na jej awaryjne dopuszczenie do użytku w USA.

Koncern zawarł już z rządem USA wartą 1,95 mld dolarów umowę na 100 mln dawek szczepionki, której dostawy mają się rozpocząć jeszcze w tym roku. Analogiczne umowy zawarto z Unią Europejską, Wielką Brytanią, Kanadą i Japonią.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), obecnie w końcowej, trzeciej fazie badań klinicznych na całym świecie jest 10 projektów szczepionek, w tym szczepionka Moderny, kilka projektów chińskich oraz preparat przygotowywany przez brytyjsko-szwedzki koncern AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki - informuje AFP. Pfizer i BioNTech jako pierwsi zdecydowali się na opublikowanie wyników badań. Żadna szczepionka nie otrzymała jeszcze zgody na komercyjną dystrybucję na dużą skalę.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL