Reklama

Reklama

Koronawirus. Piotr Müller: W czwartek decyzje w sprawie Wielkanocy i nie tylko

W czwartek zostaną podane informacje odnośnie dalszych obostrzeń związanych z epidemią - stwierdził we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Rząd ma poinformować, co ze Świętami Wielkanocnymi, dostępem do sklepów, kwestią powrotu młodzieży do szkół oraz egzaminami.

"Wszelkie informacje dotyczące dalszych obostrzeń w kontekście Świąt Wielkanocnych oraz tego co się dzieje po świętach, w tym również decyzje dotyczące egzaminów (ósmoklasistów i maturalnych) zostaną ogłoszone w ten czwartek" - oświadczył rzecznik rządu w Polskim Radiu 24.

"W czwartek wszystkie te decyzje zarówno w zakresie kwestii działalności szkół oraz egzaminów, restrykcji dotyczących spraw dostępu do poszczególnych miejsc, takich jak sklepy będą ogłoszone w czwartek" - dodał.

Müller dopytywany czy należy się spodziewać dalszych obostrzeń podkreślił, że nie należy tego tak interpretować. "Tu chodzi o to, żeby rozstrzygnąć czy aktualne obostrzenia będą nadal kontynuowane i w jakiej formie" - zaznaczył.

Reklama

Większość decyzji obowiązuje do Wielkanocy

Rzecznik rządu wskazał, że ta kwestia jest przedmiotem analiz podczas spotkań Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. "To jest kwestia raczej przedłużenia aktualnych restrykcji niż narzucania kolejnych" - podkreślił.

Przypomniał, że większość dotychczasowych restrykcji obowiązuje do okresu Świąt Wielkanocnych, dlatego - jak dodał - trzeba podjąć decyzję, na jaki okres mają być przedłużone i w jakim zakresie.

Müller był pytany czy zbliżające się egzaminy maturalne i ósmoklasistów się odbędą, ewentualnie czy ich termin ulegnie zmianie. "To zostanie ogłoszone w czwartek. Natomiast mogę zapewnić, że jeśli zostaną podjęte jakiekolwiek decyzje dotyczące przesuwania egzaminów, to zapewnimy odpowiedni termin do przygotowania się do kolejnego ewentualnie wyznaczonego terminu" - zadeklarował rzecznik rządu.

Jak długo potrwa kryzys wywołany przez koronawirusa?

Rzecznik rządu był też pytany o przewidywania, jak długo potrwa kryzys wywołany pandemią koronawirusa i sama epidemia.

Müller stwierdził, że w tej chwili nie ma nikogo, kto mógłby jednoznacznie to określić. "Natomiast widzimy i sami się przygotowujemy do takiego funkcjonowania społeczeństwa, gospodarki, które będzie równolegle działało nawet w tej trudnej sytuacji" - zapowiedział. Dodał, że taki plan przedstawiła już np. Austria.

"W związku z tym my również tutaj w sektorach gospodarczych oraz w całym rządzie, z ministerstwem zdrowia również przygotowujemy taki plan wyjścia z tych dużych ograniczeń, które obecnie panują" - oświadczył Müller.

Zaznaczył, że kwestią do ustalenia i kwestią, która w tej chwili nie jest jeszcze jednoznaczna jest termin "kiedy zaczniemy wracać do tej nowej normalności"

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne