Reklama

Koronawirus. Ognisko zakażeń w gminie Piszczac. Apel sanepidu

U 52 osób w powiecie bialskim (woj. lubelskie) wykryto zakażenie koronawirusem. Urząd Gminy w Piszczacu oraz Urząd Pracy w Białej Podlaskiej są od poniedziałku zamknięte. Sanepid w Białej Podlaskiej zaapelował o pilny kontakt do osób, które uczestniczyły w mszach świętych, odprawianych w dwóch kościołach na terenie gminy. O sprawie informują lokalne media.

Od kilku dni na terenie powiatu bialskiego odnotowano kilkadziesiąt zakażeń koronawirusem. Jak informuje "Kurier Lubelski", bardzo dużo przypadków dotyczy mieszkańców gminy Piszczac.

Rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie, Magdalena Smolińska-Kornas, powiedziała w poniedziałek, że w powiecie bialskim są cztery ogniska epidemiczne koronawirusa, związane ze środowiskowym domem samopomocy w Kodniu, Nadbużańskim Odziałem Straży Granicznej, Urzędem Pracy w Białej Podlaskiej oraz obszarem gminy Piszczac.

Jak podkreśliła rzeczniczka, sytuacja jest dynamiczna i liczby te się zmieniają, a kolejne osoby są poddawane badaniom. Podała przykład, kiedy żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej pobrali wymazy od 100 osób - w tym 89 osób zgłosiło się do wyznaczonego punktu, a do 11 trzeba było dojechać specjalnym wymazobusem. 

Reklama

"Z tych 100 otrzymaliśmy 23 dodatnie wyniki" - dodała.

Nie wiadomo, kto jest "pacjentem zero"

Wciąż nie ustalono jednak "pacjenta zero". Dochodzenia epidemiczne trwają od 10 czerwca, kiedy sanepid otrzymał pozytywny wynik badania na koronawirusa jednego z pacjentów szpitala. 

"To była osoba, która nie miała żadnych objawów, ale była zbadana przez szpital, ponieważ była kwalifikowana do zabiegu. Od tej osoby zaczęły się dochodzenia epidemiczne, ale nie możemy powiedzieć, że to był pacjent zero" - zaznaczyła Smolińska-Kornas.

Sanepid pilnie szuka wiernych

Sanepid w Białej Podlaskiej prosi o pilny kontakt osoby, które uczestniczyły we mszach świętych w dwóch kościołach na terenie gminy: od 10 czerwca do 2 lipca w parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Piszczacu oraz od 1 do 3 lipca w kościele p.w. NMP Królowej Polski w Kościeniewiczach.

Jak podaje "Kurier Lubelski", powołując się na informacje kurii, wśród zakażonych jest także proboszcz parafii w Kościeniewiczach.

Zamknięte urzędy w Białej Podlaskiej i Piszczacu

W związku z decyzją sanepidu, nakazującą poddanie się obowiązkowej kwarantannie pracowników Powiatowego Urzędu Pracy w Białej Podlaskiej, od poniedziałku do odwołania urząd będzie zamknięty. "Obsługa klientów będzie się odbywała w Oddziale Zamiejscowym Ewidencji i Rynku Pracy PUP w Międzyrzecu Podlaskim" - głosi komunikat na stronie internetowej urzędu.

Od poniedziałku do odwołania zamknięty dla interesantów będzie także Urząd Gminy w Piszczacu. "Przyjmowanie interesantów odbywać się będzie po wcześniejszej rejestracji telefonicznej, która wykluczy inny niż osobisty sposób załatwienia sprawy" - głosi komunikat. 

Do odwołania zamknięte jest także targowisko gminne w Piszczacu przy ulicy Cmentarnej.

Wykrycie koronawirusa i skierowanie na kwarantannę niektórych funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej nie wpływa na funkcjonowanie przejść granicznych. "Odprawy na przejściach się odbywają, nie ma z tego powodu żadnych utrudnień" - zapewnił Wojciech Kopeć z referatu prasowego Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy