Reklama

Reklama

Koronawirus: Od czwartku 15 października 2020 r. godziny dla seniorów

Od czwartku od godziny 10.00 do 12.00 będą z powrotem obowiązywały godziny dla seniorów – przypomniała w środę (14 października) minister rodziny Marlena Maląg. Zaapelowała do seniorów o maksymalne ograniczenie wychodzenia z domu i stosowanie zasad bezpieczeństwa: dystans, dezynfekcja, maseczka.

Od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 12:00 w sklepach, drogeriach i aptekach zakupy będą mogły zrobić jedynie osoby powyżej 60. roku życia - informuje rząd. Pozostali klienci nie będą mogli wówczas wschodzić do sklepów.

Reklama

Szefowa MRiPS mówiła w Programie Pierwszym Polskiego Radia o wsparciu osób starszych w czasie epidemii. Zwróciła uwagę, że seniorzy są obecnie w trudnej sytuacji ze względu na wzrost zachorowań na koronawirusa.

- Zwracamy się do seniorów, by jeżeli nie ma takiej potrzeby, pozostali w domu. Natomiast my chcemy być o krok przed. Chcemy zabezpieczyć zdrowie i życie seniorów poprzez ośrodki pomocy społecznej, wsparcie finansowe rządu, tak, aby czuli się bezpiecznie - powiedziała minister.

Przypomniała, że od czwartku będą z powrotem obowiązywały tzw. godziny dla seniorów w sklepach spożywczych, drogeriach czy w aptekach. - Będzie to między godziną 10.00 a 12.00. Chcemy zapewnić naszym seniorom komfort. Oczywiście mogą oni dokonywać zakupów także o innej porze, ale to będzie taki dedykowany czas - dodała Maląg.

Zobacz też: Jak przygotować się do testu na koronawirusa

Zaapelowała o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa: dezynfekcję, zachowanie odpowiedniego dystansu i noszenie maseczek. Zachęciła też do zainstalowania aplikacji "STOP COVID - ProteGO Safe", którą - jak wskazała - pobrało już ponad milion Polaków.

Szefowa MRiPS podkreśliła, że rząd wspiera seniorów także przez program "Posiłek w szkole i w domu". - Jest on dedykowany nie tylko dla uczniów, ale także dla seniorów, gdzie ośrodki pomocy społecznej mogą przywozić posiłki seniorom do domów - zaznaczyła minister.

Minister była też pytana o współpracę z premierem Mateuszem Morawieckim, który poinformował we wtorek, że w związku z kontaktem z osobą zarażoną COVID-19 przebywa na kwarantannie.

- Ten jeden dzień, który dopiero jest w kwarantannie, to tak naprawdę normalna, codzienna praca. Wczoraj była Rada Ministrów, odbył się rządowy zespół zarządzania kryzysowego. Wszystko przebiega normalnie - powiedziała minister rodziny.

Godziny dla seniorów

W czasie godzin dla seniorów, osoby po 60 roku życia będą mogły zrobić zakupy tylko w sklepach spożywczych, drogeriach i aptekach. W tych godzinach będą mogły także skorzystać z usług w urzędach pocztowych.

W projekcie rozporządzenia znajduje się także zapis, który zakłada, że farmaceuta - w stanach zagrożenia życia lub zdrowia - będzie mógł w godzinach dla seniorów obsłużyć innego klienta. 

Godzin dla seniorów nie muszą z kolei stosować stacje paliw i markety budowlane. 


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje