Reklama

Reklama

Koronawirus: Niemal 60-procentowe wzrosty zachorowań z tygodnia na tydzień

Wzrosty zachorowań na koronawirusa z tygodnia na tydzień są na poziomie prawie 60 proc. - przekazał w piątek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Ostatniej doby wykryto 3038 zakażeń koronawirusa, a jak dodał wiceminister, obecnie 30 proc. wykonywanych testów na covid daje dodatni wynik.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w Polskim Radiu 24 poinformował, że nowe mutacje koronawirusa BA.4 i BA.5 obecnie stanowią 50 proc. wszystkich zdiagnozowanych przypadków. Nowe warianty - jak mówił - powodują klasyczne dolegliwości jak przy przeziębieniu.

Waldemar Kraska o koronawirusie: Nowych przypadków przybywa

Wiceszef MZ przekazał, że według piątkowych danych ostatniej doby odnotowano 3038 przypadków koronawirusa. - Nowych przypadków przybywa. Widzimy, że to kolejny dzień ze wzrostem tydzień do tygodnia o prawie 60 proc. - podkreślił. Jak dodał, obecnie 30 proc. testów na covid daje dodatni wynik.

Reklama

Zaznaczył, że większość osób chorych na covid, które przebywają w szpitalach to osoby starsze i osoby niezaszczepione.

Czwarta dawka szczepionki przeciwko COVID-19. "Chroni przed ciężkim przebiegiem i śmiercią"

Wiceminister przypomniał, że od piątku z czwartej dawki szczepionki przeciw COVID-19 mogą skorzystać osoby od 60. do 79. r. życia. - Zaszczepienie się naprawdę chroni nas przed ciężkim przebiegiem choroby i przed śmiercią - podkreślił.

Wiceminister przekazał, że szczyt letniej fali koronawirusa spodziewany jest w drugiej połowie sierpnia. Przypomniał o stosowaniu podstawowych zasad higieny - myciu rąk, dezynfekcji, a także o zaleceniu noszenia maseczek.

Zachorowalność wśród uchodźców z Ukrainy porównywalna z Polakami

Wiceminister Kraska był też pytany o zachorowalność na covid wśród uchodźców z Ukrainy. Jak wskazał, liczba przeciwciał u Ukraińców jest taka sama jak u Polaków.

- Obawialiśmy się, że duża ilość osób, które przemieszcza się w naszą stronę z Ukrainy spowoduje wzrost zakażeń, ale paradoksalnie omikron, który spowodował tak dużą ilość zakażeń w piątej fali uodpornił nie tylko Polaków, ale także i Ukraińców - powiedział wiceminister Kraska.

- Liczba osób narodowości ukraińskiej, którzy chorują na covid jest porównywalna z Polakami - dodał wiceszef resortu zdrowia.

Poinformował, że do tej pory przeciw COVID-19 zaszczepiło się 144 tys. uchodźców z Ukrainy. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy