Reklama

Reklama

Koronawirus. NFZ: Testy dla pacjentów i personelu każdego szpitala

Dostęp do testów na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 ma zostać zagwarantowany dla pacjentów oraz personelu medycznego wszystkich szpitali - zapowiedział w sobotę Narodowy Fundusz Zdrowia.

Taką możliwość wprowadza podpisana w sobotę nowelizacja zarządzenia prezesa NFZ Adama Niedzielskiego dotyczącego rozliczania świadczeń medycznych związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Dotychczasowe przepisy przewidywały, że NFZ rozlicza wykonanie testów na obecność koronawirusa w laboratoriach szpitali umieszczonych na wykazie prowadzonym przez dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ w porozumieniu z wojewodą.

Rozliczanie kosztów testów

Dzięki wprowadzonym w sobotę zmianom testy mogą być wykonane nie tylko dla pacjentów tych szpitali, ale także dla pacjentów i personelu medycznego wszystkich pozostałych placówek szpitalnych w Polsce. Wymazy ze szpitali trafią do wskazanych laboratoriów (np. w szpitalu jednoimiennym) i w efekcie szpital wykonujący test będzie mógł rozliczyć koszt tego testu z Funduszem.

Reklama

"To fundamentalna zmiana" - podkreśla prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Adam Niedzielski. "Znacznie poszerzamy możliwości płacenia za testy, aby mogli skorzystać z nich pacjenci i personel medyczny wszystkich szpitali w naszym kraju" - dodaje.

W kierunku koronawirusa przebadano dotąd 72 901 próbek - poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia, z czego w ciągu ostatniej doby wykonano ponad 5,9 tys. testów.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy