Reklama

Reklama

Koronawirus na Podlasiu. Region wycofuje się z danych o drugiej zakażonej osobie

U 28-letniej pacjentki hospitalizowanej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku, o której służby wojewody i sanepid informowały wcześniej, że ma koronawirusa, ostatecznie tego nie potwierdzono - poinformowała w czwartek rzeczniczka szpitala Katarzyna Malinowska-Olczyk.

O potwierdzeniu koronawirusa u "młodej kobiety" przebywającej w szpitalu - jako o drugim przypadku w województwie podlaskim - poinformował w środę Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku we wspólnym komunikacie wojewody i wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej. 

Potem więcej szczegółów na temat tej pacjentki podawał w lokalnych mediach zastępca szefa wojewódzkiego Sanepidu Paweł Buczko.

Jeden czy dwoje pacjentów z koronawirusem?

"My mamy jednego pacjenta z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem. 35-letni mężczyzna, stan ogólny jego jest dobry, leczony objawowo, łagodny przebieg choroby. Inni pacjenci byli diagnozowani w kierunku koronawirusa. Była m.in. diagnozowana 28-letnia kobieta, u której wynik był wątpliwy, został powtórzony i mamy wynik negatywny" - poinformowała w czwartek Malinowska-Olczyk.

Reklama

Nie chciała się wypowiadać na temat tego, gdzie było przeprowadzone badanie: w Białymstoku czy Warszawie. W Białymstoku takie testy są przeprowadzane od początku tygodnia. Rzeczniczka USK dodała, że szpital od początku nie potwierdzał drugiego przypadku koronawirusa.

Pierwszy test dodatni, drugi ujemny

Informację o ostatecznym wyniku negatywnym testów potwierdziła w czwartek po południu Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku. "Ponowne badanie próbki pobranej od młodej kobiety z Białegostoku nie potwierdziło zakażenia" - podano w przesłanym komunikacie.

Jak podał sanepid, pierwszy test na zakażenie koronawirusem COVID-19 u młodej kobiety wykonał - na polecenie szpitala - Państwowy Zakład Higieny w Warszawie.

"Wczoraj (18 marca) PZH telefonicznie poinformował pracowników szpitala o tym, że wynik pacjentki jest dodatni. Szpital natychmiast powiadomił służby sanitarne i pobrał kolejną próbkę do weryfikacji. Kolejny test wczoraj (18 marca) wieczorem przeprowadziła Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku. Tym razem wynik był ujemny. Dziś (19 marca) rano potwierdził go również na piśmie Państwowy Zakład Higieny" - poinformowała WSEE.

Na Podlasiu jest jeden zakażony

Jak podała, w tej sytuacji pacjentka zostanie wypisana do domu.

Oznacza to, że w województwie podlaskim jest obecnie jeden przypadek zakażenia koronawirusem. Potwierdzony został we wtorek wieczorem.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy