Reklama

Reklama

​Koronawirus. Małopolska: Osiem zaszczepionych osób trafiło do szpitali

W związku z powikłaniami możliwymi po szczepieniu przeciwko COVID-19 osiem osób w Małopolsce trafiło na SOR lub było hospitalizowanych.

Siedem osób, pracowników służby zdrowia, po upływie kilku dni od szczepienia zgłosiło się na SOR Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie, bo źle się czuły, jednak nie na tyle, aby zostać w szpitalu. Wykonano im testy w kierunku COVID-19. Wyniki okazały się dodatnie.

- Pytanie, czy zakaziły się już po szczepieniu, ponieważ organizm mógł być wtedy trochę osłabiony, czy miały COVID-19 już w chwili szczepienia. Zdaje się, że COVID-19 w chwili szczepienia jest bardziej prawdopodobny - powiedział rzecznik prasowy placówki Damian Mika.

Osoby te przebywają w domu, ich stan jest dobry.

Reklama

Limanowski Szpital Powiatowy im. Miłosierdzia Bożego przez osiem godzin hospitalizował jedną ze swoich pielęgniarek. Później kobieta trafiła na kilkudniowe zwolnienie. Pielęgniarka poczuła się źle po upływie 40 minut od szczepienia - wzrosło jej ciśnienie, była osłabiona. Informacje te potwierdziła przełożona pielęgniarek w limanowskim szpitalu Bożena Bugajska.

"Korzyści przewyższają ryzyko"

Europejska Agencja Leków (EMA) dopuściła do użytku dwie szczepionki: preparat firm Pfizer i BioNTech i preparat Moderny. Na początku stycznia szefowa komisji ds. bezpieczeństwa EMA Sabine Straus mówiła, że preparaty chronią przed zachorowaniem, a efekty uboczne są rzadkie i w większości mało dolegliwe.

- Nic nie jest na 100 proc. pewne, ale teraz wiemy, że korzyści przewyższają ryzyko - podkreśliła.

Świadczenie kompensacyjne

Zgodnie z zapowiedziami rządu osoby, które po szczepieniu miały objawy niepożądane, będą mogły liczyć na świadczenie pieniężne z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Projekt ustawy dotyczącej tego funduszu w poniedziałek pojawił się na stronach internetowych Ministerstwa Zdrowia.

Świadczenie kompensacyjne będzie miało charakter zryczałtowanej kwoty. Jej wysokość będzie uzależniona przede wszystkim od długości okresu hospitalizacji, przy czym dolny limit świadczenia kompensacyjnego wyniesie 10 tys. zł w przypadku hospitalizacji wynoszącej od 14 do 30 dni, a górny 100 tys. zł w razie hospitalizacji powyżej 120 dni.

W wypadku wstrząsu anafilaktycznego wymagającego obserwacji na szpitalnym oddziale ratunkowym albo izbie przyjęć lub hospitalizacji do 14 dni świadczenie wyniesie 3 tys. zł. Świadczeniem kompensacyjnym zostaną objęte działania niepożądane, które wystąpiły w wyniku szczepień wykonanych po 26 grudnia 2020 r., w przypadku szczepień przeciw COVID-19, tj. które wystąpiły jeszcze przed wejściem w życie przepisów, i pozostałych szczepień przeprowadzonych od 1 stycznia 2022 r.

Założono, że projektowana ustawa wejdzie w życie 1 maja 2021 r.

Ładowanie...
Ładowanie...

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy