Reklama

Koronawirus. Łukasz Szumowski w Polsat News: Maseczki zostaną

Łukasz Szumowski był pytany w Polsat News, czy przewiduje kolejne luzowanie obostrzeń. "Myślę, że maseczki zostaną w przestrzeni zamkniętej. Powinny być i będą w transporcie publicznym" - odpowiedział szef MZ.

Według informacji "Super Expressu" premier Mateusz Morawiecki zamierza wymienić kilku ministrów swojego rządu. Wśród osób, które, jak pisze gazeta, nie mogą być pewne swoich stanowisk, są m.in. minister zdrowia Łukasz Szumowski. Informator dziennika mówi, że minister zdrowia "ponoć sam już nie chce szefować temu niewdzięcznemu resortowi".

Szumowski pytany o te doniesienia w Polsat News podkreślił: "Nie, nie mam dosyć, broń Boże, niewdzięcznego ministerstwa. Nawet bym powiedział, że teraz jakoś to ministerstwo stało się jeszcze bardziej wdzięczne (...). Jestem przekonany, że te sprawne działania wojewodów, Inspekcji Sanitarnej, wszystkich służb, które wspomagały w walce z COVID-19 pokazały, że czasami można skutecznie coś zrobić" - powiedział szef MZ.

Reklama

Podkreślił jednocześnie, że obecnie zakażenia koronawirusem pochodzą głównie z zakładów pracy, gdzie są trudne warunki wykonywania obowiązków i utrzymywania odpowiedniej odległości. Jak zaznaczył, nie ma dużo zakażeń wynikających z uczestnictwa w imprezach masowych.

Będą kolejna luzowania obostrzeń?

Odnosząc się do zmniejszenia obowiązkowego dystansu społecznego z 2 m do 1,5 m, zauważył, że to tak naprawdę jest niewielka różnica i 1,5 m to wytyczna, ile powinien wynosić prawidłowy dystans. "Jeżeli nie możemy go utrzymać, a są takie sytuacje - jesteśmy w komunikacji, jesteśmy gdzieś, gdzie jest większa grupa ludzi - to albo dystans 1,5 m, albo maseczka, najlepiej obie te rzeczy" - podkreślił minister.

Pytany, czy przewiduje kolejne luzowanie obostrzeń odparł: "już w tej chwili tak naprawdę nie bardzo jest co luzować oprócz masowych imprez". "A maseczki myślę, że zostaną w przestrzeni zamkniętej, powinny być i będą w transporcie publicznym" - powiedział Szumowski.

Dodał, że przy zachowaniu maseczek i odpowiednich rygorów, "przy tak masowym ruchu jakim były wybory nie ma w ogóle wzrostu zachorowań". "To pokazuje, że proste zasady - dezynfekcja rąk, dystans i maseczki - dają efekt" - powiedział Szumowski.

"Myślę, że maseczki zostaną w przestrzeni zamkniętej. Powinny być i będą w transporcie publicznym" - mówił. 

Czeka nas trudna jesień

Szumowski dodał, że rząd obawia się epidemii grypy jesienią, dlatego będzie apelować o zaszczepienie się. Podobną rekomendację minister przekaże, kiedy pojawi się szczepionka na koronawirusa. 

Szumowski pytany, co teraz robi jego resort i rząd, aby zapobiec drugiej fali epidemii koronawirusa na jesieni, odpowiedział, że zostały powołane zespoły ekspertów w Ministerstwie Zdrowia oraz w każdym województwie do opracowania "logistyki i strategii w zakresie przyjmowania chorych z objawami infekcji górnych dróg oddechowych, zwiększenia jeszcze puli testów oraz logistyki szpitali jednoimiennych".

Zastrzegł, że epidemia to jest "takie dzikie zwierzę". "Nie jest przewidywalne, mamy w tej chwili dobrą sytuację i mam nadzieję, że taka pozostanie" - powiedział Szumowski. 

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy