Reklama

Reklama

Koronawirus. Konferencja prasowa Michała Dworczyka, Marleny Maląg i prof. Andrzeja Horbana

- Do dzisiaj zarejestrowało się ponad 669 tys. seniorów powyżej 80. roku życia. Dodając seniorów z DPS-ów, to mamy grupę ponad 700 tys. pacjentów 80 plus, którzy już są zaszczepieni albo zarejestrowani - przekazał w środę szef KPRM Michał Dworczyk. Podczas konferencji prasowej przedstawiono zweryfikowany plan dotyczący kolejności szczepień.

- Do dzisiaj 530 tys. osób zostało już zaszczepionych. (...) Do miejsc szczepień dostarczono dotychczas ponad 757 tys. dawek, a w magazynach pozostało prawie pół miliona szczepionek. To oznacza, że redukcje dostaw, które są wynikiem decyzji firmy Pfizer, wpłynęły na zaburzenie balansu, który staraliśmy się do tej pory utrzymywać, tzn. staraliśmy się, żeby zawsze połowa szczepionek była przechowywana w magazynie. Natomiast teraz, po modyfikacji harmonogramu dostaw przez firmę Pfizer, my zmieniliśmy nasz harmonogram w taki sposób, żeby osoby, które otrzymały pierwszą dawkę, miały gwarancję otrzymania drugiej dawki, bo bezpieczeństwo jest sprawą nadrzędną w Narodowym Programie Szczepień - powiedział Dworczyk.

Reklama

Seniorzy chętni na szczepienie

Szef KPRM poinformował, że szczepienia seniorów rozpoczną się planowo. 

- Do dzisiaj zarejestrowało się ponad 669 tys. seniorów powyżej 80. roku życia. Dodając seniorów z DPS-ów, to mamy grupę ponad 700 tys. pacjentów 80 plus, którzy już są szczepieni albo zostaną niedługo zaszczepieni - przekazał Dworczyk. - Wyrażamy zadowolenie, że seniorzy tak odpowiedzialnie i pozytywnie odpowiedzieli na apel, żeby się zaszczepić - podkreślił. 

Korekta w planie szczepień

- Dzisiaj weryfikujemy i korygujemy nasz błąd i przedstawiamy zweryfikowany etap pierwszy szczepień - przekazał Dworczyk.

Poinformował, że pierwszy etap został podzielony na trzy części. W części 1a będą szczepieni seniorzy powyżej 60. roku życia, część 1b obejmie osoby z chorobami przewlekłymi - z nowotworami, po przeszczepach, dializowane, a część 1c będzie dotyczyć przedstawicieli służb mundurowych. 

Dworczyk zaznaczył, że utrzymana zostaje możliwość wcześniejszego szczepienia, niż to wynika z wieku, dla osób, które posiadają pewne schorzenia. Osoby takie muszą się zgłosić do swego lekarza prowadzącego po skierowanie na szczepienie i wówczas mogą otrzymać zabieg wcześniej. Szef KPRM przypomniał, że 22 stycznia uruchomiony zostanie system rejestracji i infolinia dla pacjentów powyżej 70. roku życia.

Zapytany o listę chorób przewlekłych, które będą uprawniały do wcześniejszego szczepienia się w ramach grupy 1, odpowiedział: - Tę listę będzie można znaleźć w tzw. rozporządzeniu epidemicznym, w którym są wymienione m.in. etapy szczepień i osoby, które w każdym z tych etapów się znajdują. 

Zaznaczył, że nowelizacja rozporządzenia jest jeszcze konsultowana. Dodał też, że dopóki rozporządzenie nie jest przyjęte, są możliwe "drobne korekty".

Prof. Andrzej Horban, doradca premiera ds. COVID-19, dodał, że lista jest "poważna", a po dokładnej jej analizie okazało się, że prawie 3/4 społeczeństwa powyżej 30. roku życia powinna być szczepiona w pierwszej kolejności.

Wciąż wysoka liczba zgonów. Prof. Horban: To efekt tego, czego się obawialiśmy

- W Polsce mamy w sumie 9,5 mln osób narażonych na ciężki przebieg COVID-19 i im ktoś starszy, tym szybciej powinien być szczepiony, prawie 20 proc. chorych powyżej 80. roku życia umiera - powiedział prof. Horban.

Doradca premiera ds. koronawirusa był pytany też o ocenę utrzymującej się wciąż wysokiej liczby zgonów na koronawirusa. 

- Podzielamy niepokój, ale tutaj sytuacja jest dosyć jasna. Umierają ludzie powyżej 80. roku życia, z chorobami współistniejącymi, które zostały zakażone mniej więcej w okresie świąteczno-noworocznym. To efekt tego, czego się obawialiśmy - powiedział.

- Spada liczba nowo zdiagnozowanych pacjentów - zaznaczył.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy