Reklama

Reklama

Koronawirus. Kolejni biskupi udzielają dyspensy od uczestnictwa we mszy

W obliczu gwałtownego wzrostu zakażeń koronawirusem w Polsce kolejni biskupi udzielają dyspensy od uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych mszach świętych. Duchowni apelują też o przestrzeganie w kościołach zasad sanitarnych.

Dyspensy od uczestnictwa w niedzielnych mszach świętych udzielili już m.in.: metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, bp diecezji opolskiej Andrzej Czaja, ordynariusze warszawskich diecezji kard. Kazimierz Nycz i bp Romuald Kamiński, bp diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Edward Dajcza, bp zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki i metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

Dyspensa w Archidiecezji Białostockiej

Reklama

Nowe zarządzenie w sprawie zasad bezpieczeństwa i higieny oraz duszpasterstwa w czasie pandemii koronawirusa wydał również metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda.

Oprócz przypomnienia zasad dyspensy, obowiązujących od początku pandemii, jest też dodatkowa - dotycząca wszystkich wiernych przebywających w "czerwonej" strefie, m.in. Białymstoku oraz na obszarze powiatu białostockiego. Hierarcha udzielił ogólnej dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych nabożeństwach na czas obowiązywania tej strefy.

Dyspensa w Diecezji Włocławskiej

Z kolei ordynariusz Diecezji Włocławskiej, bp Wiesław Mering, udzielił dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej mszy świętej do 15 listopada. Zaapelował też o przestrzeganie w kościołach zasad sanitarnych.

"W związku z zaostrzeniem sytuacji epidemicznej i wprowadzonymi przez władze państwowe ograniczeniami liczby uczestników zgromadzeń religijnych w tzw. strefach żółtych i czerwonych, obowiązującymi od dnia 17 października, mając na uwadze trwające wciąż zagrożenie dla zdrowia i życia, (...) udzielam niniejszym dyspensy od obowiązku uczestnictwa we mszy św. w niedziele i święta nakazane do dnia 15 listopada wiernym Diecezji Włocławskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie" - napisał w dekrecie bp Mering.

Nieobecność na mszy nie będzie grzechem

Ordynariusz podkreślił, że skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na niedzielnej mszy nie jest grzechem. Zachęcił do udziału we mszy w dni powszednie z zachowaniem roztropności, wzajemnej troski o siebie i wszystkich przepisów sanitarnych.

Część parafii Diecezji Włocławskiej znajduje się w tzw. czerwonej strefie, którą objęto m.in. Włocławek oraz powiaty: aleksandrowski, radziejowski i włocławski.

Apel o noszenie maseczek w kościołach

Bp Mering zaapelował jednocześnie o przestrzeganie w kościołach norm sanitarnych, zwłaszcza o zakrywanie ust i nosa. Podkreślił też konieczność umieszczenia przy wejściu do kościołów i obiektów parafialnych informacji o obowiązku założenia maseczki oraz udostępnienia wiernym płynów dezynfekujących.

Dyspensa w Diecezji Toruńskiej

Dyspensy od uczestnictwa we mszach świętych w niedziele i święta udzielił też ordynariusz Diecezji Toruńskiej bp Wiesław Śmigiel. Zachęcił również do rozłożenia w czasie odwiedzin grobów bliskich.

"Odpowiadając na zachętę Przewodniczącego KEP, w związku z ograniczeniami dotyczącymi liczby uczestników zgromadzeń religijnych w tzw. strefie czerwonej i żółtej, udzielam ogólnej dyspensy od obowiązku niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we mszy św. osobom przebywającym na terenie Diecezji Toruńskiej" - napisał biskup w komunikacie zamieszonym na stronie diecezji.

Bp Śmigiel podkreślił, że doświadczenie trwającej epidemii koronawirusa jest dla wszystkich niełatwe. "Chcemy przeżywać je w duchu wiary, zaufania Bogu, solidarności i braterstwa, na miarę możliwości wspierając tych, którym jest teraz szczególnie trudno. Wyrazem naszej miłości i wzajemnej odpowiedzialności są zasady bezpieczeństwa i higieny podejmowane zarówno przez wiernych, jak i duszpasterzy" - wskazał ordynariusz.

W związku z uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym zachęcił wiernych do indywidualnego nawiedzania cmentarzy i rozłożenia odwiedzin grobów bliskich i modlitwy za zmarłych na całą "oktawę" uroczystości.

"W dniu 1 listopada trwajmy na modlitwie za zmarłych i uczestniczmy w eucharystii w naszych świątyniach, przestrzegając obowiązujących zasad sanitarnych" - dodał.

Część parafii Diecezji Toruńskiej znajduje się w tzw. czerwonej strefie, którą objęto m.in. Toruń i Grudziądz oraz powiaty grudziądzki i nowomiejski.

Dyspensa w Archidiecezji Lubelskiej

W związku z sytuacją epidemiczną oraz ograniczeniami liczby wiernych w kościołach dyspensy od uczestnictwa we mszy świętej w niedziele i święta nakazane udzielił też metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.

"Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na mszy św. nie jest obciążona grzechem" - głosi komunikat zamieszczony na stronie internetowej archidiecezji lubelskiej. Dyspensa obowiązuje od 18 października do odwołania.

- Ja skorzystam z tej dyspensy, obejrzę mszę w telewizji. Ja jestem już wiekowa, nie będę ryzykować - powiedziała w rozmowie z Polską Agencją Prasową pani Maria.

W jednym z lubelskich kościołów, w którym - zgodnie z informacją zamieszczoną na tablicy ogłoszeń - może przebywać maksymalnie 140 osób - w porannej mszy uczestniczyło około stu wiernych. Kilka osób, mimo chłodnej i wietrznej aury, stało na zewnątrz świątyni. - Nie chcę ryzykować. Tutaj jest bezpieczniej - wyjaśniła stojąca przed kościołem mieszkanka Lublina.

Z innego kościoła - w którym mogło przebywać jednocześnie 90 osób - po porannej mszy wyszło mniej ludzi. - Dla mnie to ważne, żeby być w kościele, a nie tylko oglądać mszę w telewizji. Nie obawiam się, mam maseczkę, w kościele jest urządzenie do dezynfekcji rak, zachowuję wszystkie środki ostrożności - mówiła z kolei inna uczestniczka nabożeństwa.

Dyspensa w Diecezji Bielsko-Żywieckiej

Do odwołania dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej mszy świętej udzielił też biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel.

"Sytuacja, w której się znajdujemy, jest dla nas wszystkich wezwaniem do odpowiedzialności i miłości bliźniego. Zasady sanitarne oraz wprowadzane obostrzenia mają nam pomóc zatroszczyć się o zdrowie i życie nasze i naszych bliskich" - podkreśliła kuria.

"Zachęcamy do uczestnictwa w mszy św. poprzez środki masowego przekazu oraz wspólną modlitwę w rodzinach. W sposób szczególny o skorzystanie z dyspensy prosimy osoby starsze, przewlekle chore i te, dla których infekcja stanowi wysokie ryzyko" - wskazała kuria.

Zachęcono, by - w miarę możliwości - wierni uczestniczyli w mszy świętej w tygodniu, zachowując wszystkie zalecenia sanitarne. Obecni w świątyni - oprócz sprawującego liturgię - mają obowiązek zasłaniać nos i usta. Zachęca się również wiernych do przyjmowania Komunii świętej na rękę.

Do odwołania zostało zawieszone udzielanie sakramentu bierzmowania, a także wszystkie wizytacje kanoniczne oraz spotkania formacyjne i duszpasterskie dla dzieci, młodzieży i dorosłych w parafiach.

Kuria podała, że pogrzeby organizowane są przy zachowaniu przepisów dotyczących liczby wiernych w kościele. Nie ma przeciwskazań do wnoszenia trumny z ciałem osoby zmarłej, w tym na COVID-19, do świątyni.

Kuria prosi narzeczonych, którzy w najbliższym czasie mają zawrzeć związek małżeński, by skontaktowali się z parafią i ustalili dalsze postępowanie. Chodzi o ewentualne przeniesienie daty ślubu, bądź jego sprawowanie ze świadomością zakazu organizowania wesela.

"Bardzo prosimy, aby cmentarze nawiedzać w dni poprzedzające święto Wszystkich Świętych i po uroczystości, o zrezygnowanie z wyjazdów na cmentarze w innych miejscowościach i o nie organizowanie spotkań rodzinnych. W uroczystość Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny nie organizujemy procesji na cmentarze i mszy św. polowych na cmentarzach. Nabożeństwo za zmarłych można zorganizować w kościele zachowując obowiązujące przepisy" - podała kuria.

Nowe zasady w kościołach

Zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami w kościołach strefy czerwonej wymagane jest zachowanie dystansu siedmiu metrów kwadratowych na osobę. W strefie żółtej limit ten wynosi cztery metry kwadratowe.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje